Amazon’un Alexa’sı Artık Yemek De Yapabiliyor

Geneva, GE Appliances tarafından geliştirilen yeni bir özellik. Bu özellik sayesinde Amazon’un sanal asistanı Alexa, fırınınızı önceden ısıtabiliyor, çamaşırlarınızın durumunu kontrol edebiliyor ve dilediğiniz diğer ev işlerinde size yardımcı olabiliyor. Kısacası sanal gerçeklik, günlük yaşantımızda giderek daha ‘gerçek’ hale geliyor. İnanmayanları aşağıdaki videoya doğru alalım.

Parmağınızı kıpırdatmadan evdeki araç gereçlere ne yapmaları gerektiğini söyleme hayali, hiç olmadığı kadar gerçek.

GE Appliances, geçtiğimiz günlerde Amazon Echo’nun ses asistanı Alexa’yı da ürünleri arasına ekleyeceğini duyurdu. Böylelikle mutfaktayken ona fırını ısıtmasından, çamaşır makinasının bitirmesine ne kadar kaldığını hesaplamasına kadar her şeyi yaptırabileceksiniz.

Bu yeni fonksiyon, GE mutfak araç gereçlerinin 70 farklı modeli üzerinde geçerli olacak. Buna buzdolapları, çamaşır makinaları, fırınlar, bulaşık makinaları ve kurutma makinaları da dahil. Şirket, an itibariyle 15.000’i aşkın mutfak aletinin WiFi’ya bağlı olduğunu söyledi. Bu aletler böylece Amazon’un popüler bluetooth hoparlörüne kolaylıkla bağlanabilecek.

Daha eski aletler ise Alexa ile senkronize bir biçimde çalışabilmek adına maalesef güncellenmeyecek.

Bir mutfak aletinin paneline dokunmak yerine ses emirleri kullanmak, özellikle yemek yaparken elleri kirli olanlar ya da ev içinde birden fazla iş ile uğraşanlar için oldukça kullanışlı bir alternatif olarak görünüyor. Her şey bir tarafa, yerimizden kalkmadan evde olan biteni kontrol edebileceğiz.

Ancak bağlantılı mutfak aletlerinin kullanımı, tembellikten de öteye gidiyor. GE Appliances müdür yardımcılarından Liz VerSchure, bulaşık makinası benzeri bir mutfak aracının bu özellik sayesinde sızıntı yaptığının alarmını verebileceğini de söylüyor.

Bir mutfak aletine sesli emir verebilmek için kullanıcının şunu söylemesi yeterli: “Alexa, Geneva’ya fırını 20 dakikaya kurmasını söyle.”

Alexa kelimesi Amazon Echo’yu harekete geçirmek için kullanılırken, Geneva kelimesi GE mutfak aletlerini devreye sokmak için kullanılıyor.

Öte yandan GE Appliances, güvenlik endişelerinden ötürü Echo’ya kontrolün tamamını vermekten kaçınmış. Mesela Alexa üzerinden ocağı yakmak mümkün olmayacak. Bununla birlikte uygulamanın getirdiği başka sınırlamalar da var, ancak önümüzdeki aylarda farklı ek seçeneklerin de sunulması bekleniyor.

Akıllı ev sektörü şimdilik ağır ilerliyor diyebiliriz, ancak Amazon Echo’nun, milyonlarca adet satarak şu ana kadar bu sektördeki en başarılı ürün olduğu da ortada.

Geçtiğimiz yaz Amazon cihazı üçüncü parti geliştirmecilere de açtı. Alexa’dan bir Uber yolculuğu sipariş etmesini, Domino’s’tan pizza söylemesini ya da Spotify üzerinden en sevdiğiniz şarkıyı çalmasını talep edebiliyorsunuz. Ayrıca Alexa, Philips Hue gibi akıllı aydınlatmalarla da entegre.

Öte yandan GE’nin bu anlaşması, Amzon Echo ile bu kategoride (ev aletleri) yapılan en kapsamlı işbirliği olarak dikkat çekiyor. Bu anlaşma sayesinde gerçek anlamda daha akıllı bir ev vaadine yaklaşıldığı aşikar.

Etiketler