Çevre Dostu Enerji İçin Blockchain Teknolojisi Kullanımı

Blockchain, Bitcoin’u destekleyen, halka açık bir kayıt teknolojisi, ancak bu teknoloji aynı zamanda başka inovasyonlara da açılmış durumda. Buna, kullanıcı üretimi içeriği ödüllendirmek amacıyla kurulmuş bir platform da dahil. Power Ledger şimdilerde Blockchain teknolojisinin Ecochain ismi verilen, daha ‘yeşil’, yani daha çevre dostu bir versiyonunu kullanıyor. Ecochain sayesinde doğrudan tüketicilere satılabilecek, fazladan yenilenebilir enerji üretiliyor.

Power Ledger, diğer yenilenebilir enerji platformlarından farklı olarak, aracıyı ortadan kaldırarak müşterilere kendi aralarında elektrik alışverişi yapma imkanı sunuyor. Bunun sonucunda da yenilenebilir enerji üretimine yatırım yapmayı karşılayabilen müşteriler, kendi fazlalıkları üzerinden kar elde edebiliyor. Aynı zamanda alt yapısı olmayıp da yine de yenilenebilir enerjiden para kazanmak isteyenler de bu enerjiye düşük maliyetlerde sahip olabiliyor. Buna ek olarak eğer isterlerse, elektrik üreticileri diledikleri kişilere elektrik hediye edebiliyor.

Power Ledger’ın kurucu ortaklarından Jemma Green, yenilenebilir enerji üzerinden gelir elde etme ihtimalinin, solar panellerin kullanımını da artıracağı kanısında. “Şu an için eğer ekstradan solar elektriğiniz varsa, onu daha düşük bir tarifeye satıp, daha yüksek bir oranla yeniden satın alıyorsunuz. Power Ledger’ı kullanarak ise bu iki rakamın arasında bir orana, bu fazlalığı komşunuza satabiliyorsunuz.”

Şirket en kısa süre içerisinde Kuzey Las Vegas’taki bir kasabasından seçtiği 10 hanede, 8 haftalık bir deneme başlatmayı planlıyor.

Etiketler