Hangzhou Toplu Taşımada Yeşile Dönüyor

Hangzhou’nın toplu taşıma ağları son yıllar içerisinde çevre-dostu haline gelerek şehre daha verimli enerji harcayan otobüsler ve metro hatları getirdi. Bununla birlikte şehrin ulusal standartlara uyan bir de toplu bisiklet sistemi var.

Çin’in iç e-otobüs hatları, bir gecelik şarj dolumu sonrası 200 kilometrelik bir menzile sahip oluyor. Bu da tüm günlük hizmet için yeterli seviyede. Otobüsler, 100 kilometre başına yalnızca 120 kilovatlık elektrik harcıyor.

Bununla birlikte Alibaba’nın e-ödeme hizmeti “Alipay”in bir deneme sürümü de yolculara akıllı telefonları üzerinden yolculuklarını ödeme fırsatı sunuyor. Bu, Çin’in otobüslerdeki ilk elektronik ödeme denemesi.

Hangzhou’nun belediye başkanı Weng Jun, “Yolcular en çok mobil ödemeden fayda sağlıyor.” diyor. “Bizim ise böyle bir sistemi daha çok otobüs hattına, özellikle de trafiğin yoğun olduğu saatlerde kalabalık hatlara genişletme amacımız var.”

Ant Financial’ın ürün müdürü Zhang Wei ise, “İnsanların gündelik hayatlarına ‘küçük ama güzel’ değişiklikler getirmeyi umuyoruz.” diyor. “Bu sistemi, yazılımı ve donanımı birleştirerek özellikle otobüs ödeme hizmetleri için tasarladık. Bununla birlikte mobil ödemenin metrolarda da geçmesi üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Hangzhou’nun aynı zamanda tüm ülkede takdir gören bir toplu bisiklet sistemi var. Şehirde binlerce hizmet istasyonu var ve bu istasyonların çoğu, otobüs ve metro duraklarına yürüme mesafesinde.

Hangzhou Toplu Bisiklet Sistemi’nin genel başkanı Wu Guoxiong, “Her gün ortalama 310.000 bisiklet yolculuğunun gerçekleşmesine vesile oluyoruz. Bunların yüzde 96’sı ücretsiz gerçekleşiyor.” diyor. “Hangzhou’da bir bisikleti bir saat içerisinde geri getirdiğiniz takdirde ücretsiz olarak kiralayabiliyorsunuz.”

Hangzhou, bu sistemlerin pürüzsüz bir biçimde çalışabilmesi için çok çaba sarf etmiş, ve bu çabalarının karşılığını almaya başlamış gibi görünüyor. Bununla birlikte bisiklet sürücüleri, kullandıkları bisikletlerin ödemesini WeChat ya da Alipay üzerinden de yapabiliyor.

Etiketler