SMS Aracılığıyla Önemli Hatırlatmalar Gönderen Yapay Zeka: Wonder

Haber botları ile sürekli karşılaşıyoruz. Bunların en yenisi ise Wonder isimli bir bot oldu. Wonder, kullanıcıların bilgilerini depolama ve hatırlatma özelliğine sahip. Bu bilgiler arasında spor salonu dolabı şifresi, kişinin sigorta sağlayıcısı, hatta ve hatta printerlarında kullandıkları kartuş markasına kadar her türlü bilgi mevcut.

Müşteriler Wonder’ın websitesi üzerinden telefon numaralarını giriyorlar. Ardından Wonder’a hatırlamasını istediklerini bilgileri SMS olarak gönderiyorlar. Uygulama bu bilgileri saklıyor ve müşteri, ihtiyaç duyduğu bilgileri hatırlamak istediği zaman Wonder’a yine bir SMS aracılığıyla soru soruyor. Mesela, “Bir sonraki şirket toplantım ne zaman?” diye sorulduğunda bot, size anında cevap gönderiyor.

Kurucu ortak Shivkanth Bagavathy’ye göre bu uygulamayı yaratma ilhamı, Siri’nin en etkileyici özelliğinin hatırlama özelliği olduğunun yazılı olduğu bir makaleden gelmiş. Kurucular, kullanıcıları için gerekli bilgileri hatırlayabilecek bir uygulamanın olmasının oldukça mantıklı bir fikir olduğuna karar vermişler. Bagavathy, bunu şu şekilde açıklıyor: “Fark ettik ki bu sorunun çözümü not almak değil, çünkü not defterleri bu işlem için artık doğru arayüz olmaktan çıktı. Yazılan notları aramak da zamanla hengameye dönüşüyor.”

SMS botu, an itibariyle ABD’de ve Avrupa’da aktif, mesajlaşma versiyonu da global olacak. Uygulamanın kullanımı ise ücretsiz.

Etiketler