“Uçan” Elektrikli Sürat Motoru İsviçre Göllerinde Tanıtıldı

Enerji tüketimini ve sesi azaltan dünyanın ilk elektrikli ve kızaklı (hydrofoil) sürat motoru İşviçre göllerinde ilk kez sahne aldı. Bu motor yapısı sayesinde enerji tüketimini ve sesi azaltıyor.

Altında bulunan kızaklar sayesinde dalgaları “uçarak” aşabilen Candela Seven, saatte 55 km hıza kadar ulaşabiliyor ve üreticilerine göre diğer elektrikli teknelerden daha hızlı, yumuşak ve sessiz bir seyahat sağlıyor.

Teknenin altındaki kızaklar tekneye çarpan dalgaların yarattığı sürtünmeyi azaltıyor ve hem normal dizel teknelere kıyasla %80 oranında enerji tasarrufu sağlıyor hem de geminin menzilini 90 km’ye kadar genişletiyor.

Karbon fiber bu teknelerde aynı zamanda teknenin altındaki kızakların pozisyonlarını saniyede 100 kez otomatik olarak ayarlayan yerleşik bilgisayarlar da mevcut. Bu bilgisayarlar sayesinde yapılabilen anlık ayarlamalarla sallantı azaltılıyor ve deniz tutmasının da önüne geçiliyor.

İsviçreli ithalatçı Christian Vogel, “dalgalar tekneye çarpmadığı için tekne herhangi bir darbe almıyor ve çok daha yumuşak bir yolculuk sağlıyor” dedi.

Şimdiye dek elektrikli tekneler bataryalarının kapasite limitleri nedeniyle ya hızlarından ya da menzillerinden ödün veriyordu. İsviçre’deki Luzern Gölü’nde görücüye çıkan Candela Sürat Teknesi, Avrupa turuyla işleri büyütmeyi hedefliyor. Stockholm merkezli şirket geçtiğimiz yıldan bu yana 16 tekne teslim etti.

Teknenin fiyatı yaklaşık 250.000 Euro. Vogel’e göre, tekne İsviçre’nin Zürih, Luzern ve Cenevre gibi şehirlerinde kullanılmaya uygun. Vogel “Bu tekne, göllerde seyahatler yapmak veya günlük geziler için kullanılabilir. Sürmesi çok eğlenceli olan bu tekneleri çevresel açıdan temiz bir vicdanla kullanabilirsiniz.” dedi.

Etiketler