Amazon, Echo’ya Özel Aylık 5 Dolara Müzik Yayını Sunabilir

Çeşitli kaynaklara göre Amazon önümüzdeki ay içerisinde piyasaya çıkması beklenen iki yeni müzik yayın hizmeti üzerinde çalışıyor.

Hizmetlerden bir tanesinin oldukça ekonomik olması bekleniyor: Aylık 10 $ karşılığında Apple Music, Spotify ve diğerleri üzerinden müzik dinlemek. Apple Music ve Spotify gibi müzik yayın hizmetleri, kullanıcılardan limitsiz müzik erişimi için aylık 10 dolar talep ediyorlar.

Daha ilginç olan diğer hizmet ise, yalnızca Amazon Echo üzerinden erişilebilir olacak ve aylık ücreti sadece 5 dolar olacak. Hizmetin hem reklamsız olması, hem de müzik kütüphanesine sınırsız erişiminin olması bekleniyor. Öte yandan bu hizmet, akıllı telefon ve benzeri cihazlarda kullanılamayacak. Bu hamle de Amazon’un, Echo’yu yeni hizmetlere yönelik bir platform olarak yetiştirmeye olan bağlılığını gösteriyor.

Amazon bu iki yeni hizmetini Eylül ayında piyasaya sürebilir. Ancak şirket, büyük müzik şirketleri ile henüz anlaşmalarını tamamlamış değil.

Amazon Echo, geçtiğimiz bahar aylarında çıktı ve ilk 18 ayında 3 milyon adet sattı. Amazon, 2017’de cihazdan 10 milyon adet satmayı hedefliyor.

Öte yandan Amazon, ses aktivasyon cihazlarını bir hizmet platformu olarak gören tek şirket değil.

Google da söylentilere göre bu yılın sonlarına doğru Google Home isimli bir akıllı hoparlör piyasaya sürecek, üstelik Google Play isimli müzik hizmeti çoktan hazır. Apple ise Apple TV’yi yeniden yapılandırarak Amazon’a ve Google’a rakip olmayı planlıyor. Google ve Apple’ın yeni cihazlarının Spotify gibi üçüncü parti hizmetlerini destekleyecekleri ise henüz netleşmiş değil.

Etiketler