Mercedes’in Yeni Elektrikli Aracı Maybach 6, Tesla’yı Utandıracak Nitelikte

İnsanlar, Mercedes’in Maybach markasını, ‘lüksün yeni tanımı’ olarak yeniden yarattığını unutmuş olmalı. Marka, bunu hatırlatmak için adeta bir sanat eserini andıran yepyeni bir model yarattı: Vision Mercedes – Maybach 6.

Görsellerinden kestiremeyebilirsiniz, ancak bu model gerçek anlamda heykel gibi. Her şeyden önce araç, neredeyse 6 metre uzunluğunda.

Devasa büyüklüğüne rağmen araç, tamamen elektrikle çalışıyor. Dört teker çekişi, onu saatte 0’dan 100 kilometreye 4 saniyeden daha az bir süre içerisinde çıkartıyor. Elektrikli olmasından ötürü ulaşabildiği en yüksek hız, saatte 250 kilometre. Bu kadar çabuk hızlanmasının kaynağı ise 738 beygirlik güce sahip, 80 kilovatlık bataryası.

Araç her ne kadar büyük ve güçlü olsa da, aynı zamanda ABD Çevre Koruma Bakanlığı verimlilik standartlarına göre oldukça verimli. Tek şarj ile 320 kilometrelik bir menzile ulaşabiliyor. Bununla birlikte, hızlı şarj olma teknolojisi sayesinde araç, beş dakika içerisinde 100 kilometrelik yol katedebilecek kadar şarj olabiliyor. Vision Mercedes-Maybach 6, hem kablosuz indüktif şarj, hem de kablolu şarj seçeneklerine sahip.

maybach-6-vision

Teknoloji abidesi iç tasarımına erişmek için kullanıcılar, aracın martı kanadı kapısını çevirip açıyor ve lüks tekno-kabine biniyor. Burada kullanıcılar, eski dünyanın lüksü ile karşılanıyor – açık gözenekli, elma karaağaç yer döşemeleri ve yumuşak deri koltuklar dahil. Bu klasik özellikler, ileri teknoloji nüanslarla dengelenmiş – cam ve transparan olan, dijital ekran özelliğine sahip ön cam gibi. Vision Mercedes-Maybach 6, sürüş verilerini ve navigasyon bilgilerini bu ekrana yansıtıyor. Bununla birlikte panel, el hareketleri ile kontrol edilebiliyor.

Bu teknoloji yalnızca fonksiyonel değil, aynı zamanda havalı bir tasarıma da sahip. Sürücü ve yolcu koltuğu arasında bulunan transparan merkez tüneli, güç aktarım mekanizmasından tekerleklere giden elektrik akımını görsel olarak yansıtıyor. Sürücü pedala ne kadar hızlı basarsa, enerji akışı da aynı oranda artıyor. Bu her ne kadar dijital bir tahminin yansıması olsa da, oldukça havalı bir fikir olduğu yadsınamaz.

maybach-6-mercedes

Tabii böylesine ileri teknoloji bir araç, aynı zamanda otonom da. Tek bir düğmeye basarak sürücü, sürüşü tamamen arabaya devredebiliyor. Ne de olsa bir bilgisayarın sizin yerinize arabayı sürmesi kadar lüks bir şey olamaz.

İşin en ilginç yanı ise, yeni Vision Mercedes-Maybach 6’nın, Vision Tokyo konsepti ile aynı teker bazına sahip olması ve tekerleklerinin tasarımının, IAA konseptinden ilham alıyor olması. Bu, tabii ki tesadüf değil. Her üç araç da Mercedes’in gelecekteki araç planlarının adeta bir ön izlemesi niteliğinde.

Mobilitenin geleceğini, otonom sürüşün ve yüksek verimlilik içeren tasarımın domine edeceği aşikar. Vision Mercedes-Maybach 6 konsepti ile Mercedes, bunun sıkıcı bir süreç olmak zorunda olmadığını kanıtlamış oldu.

Etiketler