Bir Büyük Birleşme Daha.Pfizer Medivation’ı 15 Milyar $’a Satın Alıyor

İlaç üreticisi Pfizer, yaptığı açıklamada kanser ilaçları geliştiren biyotek firması Medivation’ı 15 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

Pfizer’in CEO’su Ian Read, “Medivation’ın satın alımının, Pfizer’in gelir büyümesini ve büyüme potansiyelini anında hızlandırması bekleniyor.” dedi. “Medivation’ın bünyemize eklenmesi, Pfizer’ın yenilikçi sağlık faaliyetlerini güçlendirecek ve onkoloji sektöründeki lider pozisyonuna giden yolu açacak. Bu, bizim için kilit noktalardan bir tanesi. Bu birleşmenin uzun vadede işimiz için daha da büyük gelişimler getireceğine inanıyoruz.”

Bu duyuru, Fransız ilaç üreticisi Sanofi tarafından yapılan teklifi de böylece gölgede bırakmış oluyor. Sanofi, Medivation için hisse başına 58 dolar ödemeyi teklif etmişken, Pfizer her hisse için 81.50 dolar ödeyecek.

Medivation, Tokyo temelli Astellas Pharma ile birlikte Xtandi isimli ilacı geliştirmişti. Pfizer’ın açıklamasında Medivation’ın aynı zamanda son aşama kanser hastaları için umut verici iki adet ilacı daha olduğu belirtildi. Bunlardan biri, göğüs kanseri tedavisinde kullanılacak olan Talazorapib, diğeri ise hematolojik hastalıklarda kullanılması planlanan Pidilizumab.

Etiketler