Drone Operatörü Zipline Yatırım Turunda 250 Milyon Dolar Topladı

Pandemi, girişimin Afrika’daki tıbbi malzeme teslimat hizmetlerine olan talebi arttırdı. 

Drone ile teslimatı girişimi Zipline Inc. geçtiğimiz günlerde Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki operasyonlarını genişletmek için 250 milyon dolar topladığını duyurdu. Finansman, Zipline’ın taşradaki hastanelere ve kliniklere ilaç ve diğer malzemelerin teslimatını yaptığı Gana ve Ruanda’daki hizmetlerine olan talebin artmasının ardından geldi. 

Zipline’ın kurucu ortağı ve CEO’su Keller Rinaudo’ya göre, pandemi sırasında geleneksel tedarik zincirleri bozulduğundan, birçok sağlık kurumu eksikleri kapatmak için şirketin dronelarına başvurdu. Rinaudo, “Covid tüm programlarımızı önemli ölçüde hızlandırdı.” dedi. “Giderek daha fazla sağlık sistemi bize yöneldikçe, fırsatın daha büyük olduğunu ve büyük yatırımlar yapmamız gerektiğini fark ediyorduk.”

Zipline, yeni finansmanı geçen yıl Kuzey Carolina’da bir çift sağlık tesisine teslimat yapan bir pilot program yürüttüğü ABD’de ilerlemeler yapmanın yanı sıra Nijerya da dahil olmak üzere Afrika’da daha fazla aktarma merkezi ve depo kurmak için kullanmayı planlıyor. Zipline’a 2,75 milyar dolar değer biçen turdaki yatırımcılar arasında İskoç yatırım şirketi Baillie Gifford, Fidelity Investments ve Singapur’un devlet yatırım fonu Temasek yer alıyor. Zipline bugüne dek 486 milyon dolar yatırım topladı.

Temasek inovasyon yatırımları direktörü Aftab Mathur, “Bu alanda gördüğümüz tüm girişimler arasında, onlar bu iş hakkında gerçekten büyük bir teknoloji şirketi gibi düşünen insanlar.” dedi. Mathur, diğerleri yalnızca donanım tasarımına odaklanma eğilimindeyken Zipline’ın kendi montaj fabrikasını, hava trafik idaresi yazılımını ve dağıtım merkezlerini de kurduğunu söyledi.

Zipline, 2016 yılında Ruanda’daki ilk hastanesine hizmet vermeye başladı. Yüzlerce sabit kanatlı drone’dan oluşan filosu şu anda birkaçı dışında hepsi Afrika’da bulunan 2.500’den fazla lokasyona teslimat yapıyor. Şirket, bu yılın sonuna kadar bu sayıyı 6.000’e çıkarmayı planlıyor.

Rinaudo’ya göre, geleneksel aşı ve diğer ilaçlara yönelik siparişler, pandeminin başlamasından bu yana on kat arttı. Haziran ayında Başkan Joe Biden, ABD’nin uluslararası ölçekte paylaşmak için 500 milyon doz Pfizer koronavirüs aşısı satın almayı planladığını açıkladığında Pfizer, ulaşılması zor bölgelere aşıları ulaştırmak için Zipline ile birlikte çalışacağını belirtti.

Etiketler