34 Yaşındaki Eski Bir Vücut Geliştiricisi Nasıl Amerika’nın En Zengin Girişimcilerinden Biri Oldu?

Brian Chesky, Airbnb’yi kurmadan önce teknoloji ile ilgili pek bilgi sahibi değildi.

34 yaşındaki CEO, endüstri tasarımı okudu, hokey oynadı ve 20’li yaşlarında vücut geliştirme ile uğraştı. Kalacak otel odası olmamasından doğan fikri ile milyar dolarlık gişirim yarattı  ve Silikon Vadisi’nin kilit oyuncularından biri haline geldi.

Bu New Yorklu’nun Amerika’nın nasıl en zengin teknoloji kurucularından biri haline geldiğine yakından bakalım:

Chesky, New York’un Niskayuna bölgesinde büyüdü. Hokeyi çok seviyordu, bununla birlikte çizmek ve tasarlamak da çok hoşuna gidiyordu. 1999 yılında Chesky Rhode Island Tasarım Okulu’na başladı. Burada bir yandan endüstriyel tasarım okurken, bir yandan da hokey takımının kaptanlığını yapıyordu.

Chesky aynı zamanda burada Joe Gebbia ile tanıştı. Kendisi ile ileride Airbnb’yi kuracaktı. Gebbia, mezun olduktan sonra Chesky’yi bir kenara çekip, ona şunları söyledi: “Uçağa binmeden önce sana bir şey söylemem gerekiyor. Bir gün bir şirket kuracağız ve bununla ilgili kitap yazacaklar.”

airbnb-kurucu

20’li yaşlarının başında Chesky, rekabetçi bir vücut geliştiricisiydi. Şu an bile 40 santimlik pazıları olduğu söyleniyor. 2014’te Fast Company profilinde Chesky, etkileyici bir figür olarak tanımlanıyor. “Eski bir hokey oyuncusu ve vücut geliştiricisi olan CEO, adeta dikkat talep ediyor. Bumerang gülümsemesi ve eğimli burnu, dikkatini keskince üzerinizde toplamak için çalışıyor.”

RISD’den mezun olduktan sonra Chesky, endüstriyel tasarım sektöründe çalışmak üzere Los Angeles’a taşındı. Ancak ondan çok kısa bir süre sonra Gebbia ile birlikte San Francisco’ya taşındı. 2007’de tüm otellerin satılması ile sonuçlanan bir tasarım konferansı düzenlendiğinde, Gebbia Chesky’ye bir teklifte bulundu: Kalacak yer bulamayanlara bir alan kiralayacaklardı. Üçüncü bir kurucu ortak olan Nathan Blecharczyk ile birlikte Gebbia ve Chesky, o zamanlar airbedandbreakfast.com ismiyle geçen startup’ı kurdular.

O zamandan beri Airbnb, yalnızca ismini kısaltmakla kalmadı, aynı zamanda 2016 itibariyle 34.000’den fazla şehirde faaliyete geçti ve 60 milyondan fazla ziyaretçi tarafından kullanıldı. Şirket şu anda ABD’deki en değerli ikinci startup.

Forbes verilerine göre Chesky, Airbnb’nin yüzde 13 hissesine sahip. Kendisinin varlıklarının değeri ise 3.3 milyar dolar. Bu rakam, kendisini dünyada 40 yaşın altındaki en zengin girişimciler listesinde 7. sıraya oturtuyor.

Chesky şu anda iki yıl önce Tinder üzerinden tanıştığı sanatçı Elissa Patel ile birlikte. Çift, her hafta birlikte yoga yapıyor.

Son zamanlara kadar Chesky, kendi kanepesini de Airbnb üzerinden kiralıyordu. Ancak geçtiğimiz aylarda San Francisco’da ev sahiplerinin kayıt olması zorunluluğu kanunu ile karşı karşıya geldikten sonra bu ilanını indirmek zorunda kaldı.

Şimdilerde Chesky, şirketin platformu üzerindeki ayrımcılık sorunlarını çözmek için çalışmalar gerçekleştiriyor. Bununla birlikte yasal süreçlerin Airbnb’nin New York’taki varlığını tehdit etmemesi için uğraşıyor ve şirkete 850 milyon dolarlık bir yatırım daha getirmenin peşinde. Bu yatırım ile şirketin değeri 30 milyar dolara çıkacak.

Etiketler