Teknoloji Şirketleri Hizmetlerinde Yasadışı Vahşi Yaşam Ticaretini Önlemeye Söz Verdi

eBay üzerinden fil dişi mi satın almak istiyorsunuz? Bu, artık sandığınız kadar kolay olmayabilir.

E-ticaret devi, Etsy, Gumtree, Microsoft, Pinterest, Tencent ve Yahoo ile birlikte yeni bir anlaşma imzalayarak yasadışı vahşi yaşam ürünlerinin hizmetleri üzerinden satışını önlemeye kadar verdi.

Bu girişim, WWF ile ortaklaşa yapılıyor ve geçen Cuma günü, tam da Dünya Fil Günü’nde duyuruldu.

Yeni politikaya göre şirketler, yasadışı olarak temin edilen vahşi hayvan ve hayvan parçalarının satışını engellemeyi amaçlıyor. Bu hayvanların içerisinde koruma altına alınmış hayvanlar ve nesli tükenmekte olan türler de var; yani gergedan boynuzu, karıncayiyen parçaları ya da kaplumbağa eti satmak artık yasak.

Bu proje ile WWF gibi organizasyonların, teknoloji firmaları ile ilk defa ortak bir proje yürütmesine tanık oluyoruz. Bundan önce WWF, farklı kurumlarla bireysel olarak çalışmıştı.

Ancak her e-ticaret firması, bu girişimin bir parçası olarak rol almıyor. Projeye Amazon ve Facebook’un dahil olmaması oldukça dikkat çekici.

Tabii bu, Facebook’un ağı üzerinden yasadışı ticareti önlemeye yönelik adımlar atmadığı anlamına da gelmiyor. Mesela Facebook’un mağaza bölümünde “fil dişi” aratmanız mümkün değil.

Öte yandan Facebook Grupları, TRAFFIC’in Mart ayında hazırladığı bir rapora göre, bundan önce koruma altındaki hayvanların satışına hizmet eden bir platform görevi görmüş. Bahsi geçen özel gruplar, aynı zamanda Facebook’un tüm engellerine rağmen platform üzerinden silah satışı da gerçekleştirmişti.

TRAFFIC yöneticisi Crawford Allan, “Başka şirketlerle de diyalog içerisindeyiz: Bazıları bu politikayı gelecekte benimseyebilir gibi görünüyor. Şirketleri buna teşvik ediyoruz ve onlara destek vermeye hazırız.” diyor.

Etiketler