Disney’den Ziyaretçileri Takip Eden Yeni Ayak İzi Yöntemi

Disney ziyaretçilerine daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunma peşinde.

Yeni aldıkları patente göre bir dizi sensör ve buluta bağlı bilgisayar ağı sayesinde Disney, ziyaretçilerini ayakkabı numaraları ve şeklinden tanıyabilecek. Ziyaretçi tanıma sistemi ile eğlence parkında dolaşan robotlar tanıdıkları ziyaretçilere isimleriyle hitap edebilecek, en sevdikleri Disney karakterini, yiyeceği, memleketlerini ve en keyif aldıkları oyuncağı ezberleyebilecek.

Bu sensörlerin oyuncaklar veya diğer çekici noktalar gibi belirli yerlerde ya da duvarlara gömülü halde hizmete sunulması planlanıyor. Kameralarla birlikte çalışacak sensörler ayakkabının altındaki deseni, nasıl giyildiğini ve ayakkabının altında sakız gibi bir cisim olup olmadığını da kaydedecek.

disney-world-patent
Ardından bu veriler tüm parktaki sensörlerin ulaşabileceği buluta yüklenecek. Bu sayede ziyaretçi başka bir sensör noktasındayken veya robotun yanındayken kendisine özel teklifler yapılması mümkün olacak.

Disney’in bu tür bir fikre sıcak bakmasının sebebi, parmak izi veya göz tarama sistemlerinin daha müdahaleci görülmesi.

Patent başvurusundaki detaylarda, “Bu yöntemler çok fazla dikkat çekmekte ve bazı ziyaretçiler bu tür biyometrik bilgileri üçüncü partilere vermekten çekinmektedir. “

Ancak bilindiği üzere Disney’in ziyaretçileri takip ettiği pek çok yöntem zaten var. Bilet işlevi gören RFID bileklikleri, otel anahtarları ve kredi kartı işlem bilgileri bunlar arasında.

Etiketler