Disney, Hindistan’daki Varlıklarını Satmak İçin Adani ve Sun TV ile Görüşmeler Gerçekleştiriyor

Cuma günü Bloomberg News’in bildirdiğine göre, Disney, Hindistan’daki streaming ve televizyon işini satmak için Hint milyarderler Gautam Adani ve Sun TV Network sahibi Kalanithi Maran ile birlikte özel sermaye şirketleriyle görüşmelerde bulundu.

Haber, konuya aşina olan kişilere dayanarak, Disney’nin Hindistan operasyonlarından bazılarını veya çeşitli varlıkların bir karışımını satma olasılıklarını araştırdığını belirtiyor.

Bloomberg, görüşmelerin çok erken aşamalarda olduğunu ve bir anlaşmanın mutlaka gerçekleşmek zorunda olmadığını belirtti. Haber, herhangi bir potansiyel anlaşma değerini belirtmedi.

Disney’in Hindistan dijital ve televizyon işini satma veya girişim ortağı bulma seçeneklerini araştırdığı Temmuz’da Reuters tarafından bildirilmişti.

Disney, Asya’nın en zengin adamı Mukesh Ambani tarafından yönetilen Reliance Industries’ın JioCinema adlı dijital platformunun ortaya çıkması nedeniyle artan baskıyla karşılaştı.

Ambani, streaming platformunu pazarlamak için Hint Premier Lig kriket turnuvasına ücretsiz erişim sunuyor. Yayın hakkı geçmişte Disney’deydi.

Disney’in Hindistan’daki streaming operasyonu, geçen yıl küresel olarak kullanıcı sayısına göre en büyük olanıydı ve Mart 2022’de yıllık bazda 390 milyon dolar gelir ve 41.5 milyon dolar zarar açıkladı.

Disney, akıllı telefonlarda ücretsiz kriket yayını sunarak Hindistan’da şansını yeniden canlandırmaya çalışıyor. Şirket, bu stratejinin reklam gelirini artıracağını ve abone kaybının etkisini dengeleyeceğini düşünüyor.

Etiketler