Disney, Yeniden Yapılanma Kapsamında 7.000 Kişiyi İşten Çıkaracak

Walt Disney Co geçtiğimiz hafta, CEO Bob Iger yönetiminde kapsamlı bir yeniden yapılanmaya girerek, 5,5 milyar dolarlık tasarruf sağlama ve karını arttırma çabalarının bir parçası olarak 7.000 kişiyi işten çıkardığını duyurdu.

İşten çıkarmalar Disney’in küresel işgücünün tahmini %3,6’sını temsil ediyor.

Mesai sonrası işlemlerde Disney hisseleri %4,7 artışla 117,22 dolara yükseldi.

Iger bir konferans görüşmesinde analistlere “Bu yeniden yapılanma operasyonlarımıza daha uygun maliyetli ve koordineli bir yaklaşım getirecek.” dedi. “Özellikle zorlu bir ortamda verimli bir şekilde çalışmaya kararlıyız.”

Iger, yayıncılığın Disney’in en önemli önceliği olmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Iger ayrıca şirket yönetim kurulundan yıl sonuna kadar hissedarlara temettü dağıtımını yeniden başlatmasını isteyeceğini söyledi. Finans Direktörü Christine McCarthy, ilk temettünün muhtemelen COVID öncesi seviyenin “küçük bir kısmı” olacağını ve zaman içinde artırılmasının planlandığını söyledi.

Beş Yılda Üçüncü Yeniden Yapılanma

Yavaşlayan abone artışı ve yayın sektöründeki artan rekabete tepki olarak Disney, işten çıkarmaları duyuran son medya şirketi oldu. Disney daha önce, 1 milyar dolardan fazla zarar eden Disney+ yayın medya birimi için aboneliklerde ilk kez gerçekleşen çeyrek düşüşünü bildirmişti.

Warner Bros Discovery Inc  ve Netflix Inc daha önce işten çıkarmalarda bulunmuştu.

Refinitiv verilerine göre, 31 Aralık’ta sona eren mali ilk çeyrek için Disney, ortalama analist tahmini olan 78 sentin üzerinde 99 sent hisse başına kazanç bildirdi.

Net kâr analist tahminlerinin altında 1,279 milyar dolar olarak gerçekleşti. Gelir ise 23.512 milyar dolarla Wall Street’in 23.4 milyar dolarlık tahminlerinin üzerinde gerçekleşti.

Yeniden yapılanma, CEO’luk görevine ilk olarak 2005 yılında başlayan Iger’in liderliğinde yeni bir döneme işaret ediyor. Iger; Pixar Animasyon Stüdyoları, Marvel Entertainment ve Lucasfilm’i satın alarak Disney’i güçlü eğlence markalarından oluşan bir listeyle güçlendirmeye devam etti. Iger ayrıca 2019 yılında 21st Century Fox’un film ve televizyon varlıklarını satın alarak ve o sonbaharda Disney+ yayın hizmetini başlatarak şirketi yayın devriminden faydalanacak şekilde yeniden konumlandırdı.

Iger 2020’de CEO’luk görevinden ayrıldı ancak Kasım 2022’de görevine geri döndü.

Bu Disney’in beş yıl içindeki üçüncü yeniden yapılanması. Şirket 2018’de yayıncılık işinin büyümesini hızlandırmak ve 2020’de de yayıncılığın büyümesini daha da teşvik etmek için yeniden yapılanmaya girmişti.

Etiketler