Canlı Video Yayınıyla İşinizi Desteklemenin Yaratıcı Yolları

Günümüzde özellikle canlı video yayınının mesaj iletmek için ne denli güçlü bir yol olduğunu fark etmemek mümkün değil. Aslına bakarsanız canlı video yayını uygulamaları halihazırda sosyal medyayı domine ediyor ve daha fazla sayıda insan kullandıkça bu durum artarak devam edecek. Periscope, Blab ve Facebook Canlı Video gibi uygulamalar sayesinde canlı video yayını kervanına katılmak oldukça cezbedici. Ancak hangi kanal size daha çok hitap ediyor? Öncelikle bu kanallardan en öne çıkanlarını tanıyalım:

Facebook Canlı Video Yayını

Son birkaç aydır Facebook Live’deki minik ikonu çoğunuz fark etmişsinizdir. Bu uygulama Facebook sayfanızda canlı video yayını yapma imkanı sunuyor. Yayın başlatmak için yeni bir gönderi paylaşacakmış gibi güncel durum çubuğuna tıklamanız ve etrafında halkalar olan minik kafa ikonuna basmanız gerekiyor. Ardından video yayınına bir isim vermeniz, izleyici kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. İster herkese açık isterseniz de sadece seçili takipçilere yayın yapabiliyorsunuz. Son olarak canlı yayına geçmek için “Canlı” seçeneğine tıklamanızla video yayınına başlıyorsunuz. Dilerseniz sonra paylaşmak üzere veya YouTube kanalınıza yüklemek üzere bir video çekip kaydedebiliyorsunuz da.

Facebook Canlı Video Yayını için İpuçları:

 • İdeal video süresi: 5- 20 dakika
 • Kısa ve ilgi çekici bir başlık seçin. Uzun açıklamayı yorumlar kısmında verin.
 • Canlı yayından sonra kısa bir özet yazmayı ve küçük resim seçmeyi unutmayın. Facebook, 10 görsel arasından seçim yapmanıza izin veriyor.)
 • Videonuzun aramalarda bulunabilmesi için etiket ekleyin.
 • Eğer videoda birileriyle söyleşi yapıyorsanız onları “Video Düzenle” etiketine ekleyebilirsiniz. Henüz mobilde mümkün olmasa da yayınlandıktan sonra masaüstünde düzenleme yapabiliyorsunuz.

Periscope

Periscope, Twitter hesabı üzerinden takipçilerinize canlı video yayını yapabildiğiniz bir mobil uygulama. Eğer Periscope yayınlarını kaydetmezseniz 24 saat sonra otomatik olarak silinir. Uygulama ayarlarından “otokaydet” seçeneğini işaretlerseniz ise kendiliğinden yayınlarınız telefonunuza kaydedilecektir. Canlı yayınınız Twitter’daki takipçileriniz tarafından 24 saat içerisinde tekrar tekrar izlenebilmektedir. Verilere göre Eylül 2015 Periscope kullanıcı sayısı 15 milyon civarında.

Periscope Yayını için İpuçları:

 • Twitter’da yayınlanacağını düşünürsek video uzunluğu 10-15 dakikayı geçmemeli. Kullanıcıların ne olduğunu anlaması için açıklama yazmayı da unutmayın.
 • Canlı yayına geçmeden önce Twitter ikonuna tıklayarak açıklamanızın da yayınlanmasını sağlayın.
 • Yorumculara dikkat edin. Yayını izleyenler canlı yorum yapabilmektedir. Cevap vermek istediğinizde “Cevap Ver” seçeneğine basmanız yeterli.
 • Yayına başlamadan önce başlık için biraz zaman ayırın. Ürün tanıtımı, özel indirim veya sahne arkası gibi sebeplerle yayın yapıyorsanız ilgi çekici bir başlık düşünün.
 • Periscope ilk açıldığında konum ve etiketleme biraz sıkıntılıydı; zira uygulama otomatik olarak tam bulunduğunuz konumu gösteriyordu. Ancak şuan yayın esnasında daha genel bir konum paylaşılıyor.

Blab.im

Blab “Video’nun Foursquare’i” olarak biliniyor çünkü tüm mesele Check-in yapmaktan ibaret. Blab mobil uygulamasına giriyorsunuz, diğer Blabları görebiliyorsunuz veya kendi Blab’ınızı başlatabiliyorsunuz. Henüz Android uygulaması bulunmuyor. Facebook Canlı Video Yayını ve Periscopu’un aksine ise Blab, sizi herhangi bir sosyal medya hesabı kullanmaya zorlamıyor. Yayını siz isterseniz sosyal medyada paylaşıyorsunuz. Ayrıca videolarınızı 1 aya kadar planlayarak da daha sonra yayınlayabilirsiniz. Sayfadaki oldukça şık geri sayım özelliği ise yayınınıza heyecan katıyor. Özellikle büyük bir etkinlik, ürün tanıtımı vs paylaşacaksanız bu özellik heyecanı arttırmak için birebir! Blab yayını yapmadan önce birkaç tanesini izlerseniz arayüzünün nasıl çalıştığı ve sürecin nasıl işlediğini daha iyi kavrayabilirsiniz.

Blab Yayını için İpuçları:

 • Profilinizde Blab’ınızın tekrar izlenebilmesini istiyorsanız “Kaydet” butonuna basmanız gerekli.
 • PowerPoint sunumu gerektiren bir ders vs. söz konusu ise Blab’ın sunumu da ziyaret edebileceğiniz benzersiz bir özelliği var.
 • İzleyicilere izin verip sınırlandırma yapabilirsiniz. Bu özellik sayesinde sadece belirli kişilerle bir sohbet yapmak istiyorsanız başkalarının dahil olmasını engelleyebilirsiniz.
 • Ayar tercihlerine göre Blablar özel veya halka açık olabilir. Yayın yapmadan önce ayarları incelemeyi unutmayın.
 • Tek bir klik ile Blab’ınızı YouTube’a yükleyebilirsiniz. Profil oluştururken YouTube hesabınıza bağlanmayı atlamayın.

Canlı Video Yayını Nerelerde Kullanılabilir?

Şirketlerin video yayınını pazarlama amaçlı kullandıkları pek çok amaç mevcut. İşte bunlardan bazıları:

 1. Ürün Tanıtımı
 2. Zamanlı Etkinlikler
 3. Sahne Arkası Çekimleri
 4. Canlı Spor Eğitimi
 5. Müşteri Destek Hizmetleri
 6. Canlı Etkinliklere Dikkat Çekme
 7. Promosyon, Eşantiyon Dağıtma

Videolar iş modelinizi desteklemenin en eğlenceli ve etkili yollarından biridir. Yeni müşteriler kazanmanızı ve var olan müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmanızı sağlar. Hangi kanalda yayın yapacağınıza karar vermeden önce birkaç tanesini deneyebilirsiniz ancak illa tek bir taneyi kullanacaksınız diye bir şey de yok.  Aynı anda birkaç uygulamada yayın yapabilirsiniz. Hangisi size ve hedef kitlenize en uygunuysa onunla yola devam edin.

Kaynak: Entrepreneur.com

Etiketler