Özel İhtiyaçları Olan Çocukların Yeteneklerini Geliştiren Video Oyunlar

Oyun eşliğinde yetenek geliştirmenin, çocukların öğrenme becerilerini pekiştirmek için kanıtlanmış bir strateji olduğu kesin. Özel ihtiyaçları olan çocuklar için ise video oyunlar, iletişimden organizasyon yeteneklerine kadar pek çok beceri üzerinde çalışma fırsatı veriyor. Video oyunlar, hızı oyuncuların belirleyebildiği, rahat bir ortam sağlıyor. Özel ihtiyaçları olan çocuklar için özel olarak tasarlanan oyunlar, belli başlı sorunları ele alırken, çoğu popüler oyun da çocuğunuzun öğrenmesine destek olabilir. Yaygın olarak oynanan oyunlar, aslında bağımsızlık hissiyatını artırarak özel ihtiyaçları olan çocuklara özgüven aşılayabilir ve gerektiğinde yardım isteyerek kendilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Beş farklı alanda özel ilgi isteyen çocuklar için tasarlanmış oyunları derledik.

İletişim

Görsel hikaye anlatımı, sosyal modelleme ve dil gelişimi içeren oyunlar çocuklara konuşma, dinleme ve iletişim kurma alanlarında yardımcı olabilir.

Cool School: Where Peace Rules, Itzazoo, Storybook Workshop

Motor Becerileri

Harekete teşvik eden oyunlar – ister dans, ister spor, ister çizim olsun – kas hafızasını güçlendirir ve yapılan harekete bir isim koyar.

Active Life: Magical Carnival, Disney Fantasia: Music Evolved, LetterSchool.

Organizasyon

Yeni rutinler geliştirmek, aktiviteler arasında geçiş yapmak ve zamanı yönetmek, yönetim fonksiyonları ile arası iyi olmayan çocukların öncelikli olarak geliştirmeleri gereken becerilerdir. Görsel programlama ve büyük işleri daha küçük görevlere ayırma gibi özellikleri vurgulayan oyunlar, bu konuda çocuklara yardımcı olabilir.

Disaster Hero, Engineering.com Games, Super Mario Maker.

Okuma ve Yazma

Hem sözel, hem yazılı talimatlar veren, talimatları daha küçük adımlara bölen ve oyuncunun güçlü yanlarına odaklanan oyunlar, okuma ve yazma becerilerinin gelişmesine katkı sağlar.

Elegy for a Dead World, Mia Reading: The Bogaboo Bugs, Scribblenauts Unlimited.

Sosyal Etkileşim

Çocuklara yüz tanıma fırsatı veren, cevap için fazlasıyla vakit sunan ve güvenli yazışma ortamı sağlayan oyunlar, sosyal becerileri tetikleyen oyunlar arasında.

Doki Doki Universe, Herotopia, Unravel.

Etiketler