Bisiklet Geldiğini Uyaran LED Yol İşaretleri

BikeScout, yoğun trafikli bir kavşakta araçlara yaklaşan bisikletlileri haber vermek için yola gömülmüş LED ışıklandırmalar kullanıyor.

Şehirde bisiklet kullananlar güvenlikleri için hava yastıklı kasktan tutun da karanlıkta parlayan spreylere kadar pek çok önlem alıyor olabilir. Ancak maalesef halen araç sürücülerinin ve yolun merhametine kalmış durumdalar.

Yakın tarihte Güney Afrika’da geliştirilen bir radar takipçisi bisikletlilere arkadan yaklaşmakta olan tehlikeli araç uyarısında bulunuyordu ancak şimdi BikeScout, Hollanda’da LED ışıklandırmalar kullanarak araçlara yaklaşan bisikletli uyarısı yapıyor.

BikeScout, henüz Eindhoven şehrindeki Meerenakkerweg-Kasteellaan kavşağında test ediliyor. Heijmans tarafından tasarlanan bu yol güvenlik sistemi, 50 metreye kadar bisikletlileri ölçen ve analiz eden bir tespit sistemi kullanıyor. Ardından hızlarını ve uzaklıklarını ölçerek yaklaşma süresini hesaplıyor. Görüş mesafesinde olsun veya olmasın yaklaşan bir bisikletli söz konusu olduğunda da sürücüye yolda gömülü olan LED ışıklandırmalar ile haber veriliyor.

 

Etiketler