eBay, Mobil Sitesini Hızlandırmak İçin AMP Teknolojisini Kullanmaya Başladı

eBay, geçen hafta bir duyuru yaptı ve son kullanıcıların mobil cihazlarındaki sayfa görüntülemelerini hızlandırmak için Google tarafından öncülüğü yapılan açık kaynaklı “Accelerated Mobile Pages” (AMP) (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) teknolojisini kullanmaya başladığını bildirdi. Şu an 8 milyon civarında AMP sayfası yayında.

Yeni AMP ile güçlendirilmiş ürün kategori sayfaları, AMP olmayan sayfalara göre daha temiz görünüyor. Ancak daha da önemlisi, sayfalar daha hızlı. Ve eBay’in web mühendisi Senthil Padmanabhan’ın blog yazısında yazdığına göre eBay, yeni tasarımını hem masaüstü, hem de mobil uygulamalarına getirmeye hazırlanıyor.

Fakat bu kadar da değil.

“Google’ın AMP sonuçlarını ele aldığı gibi biz de kendi aramalarımız için AMP ekosistemini güçlendirmeyi düşünüyorduk.” diyor yazısında Padmanabhan. “Bu plan, tartışmaların daha çok erken aşamalarında yer alıyor; ancak aramalarımızın AMP teknolojisini kullanma ihtimali çok ilginç.”

Gittikçe daha çok e-ticarete odaklanan Pinterest, uygulamalasında AMP sayfalarını deneyimliyor. Ancak teknoloji, daha çok haber makaleleri servis etmek için hayata geçirildi. (Aynı şeyi Facebook’un Anlık Makale teknolojisi için de söyleyebilirsiniz.) Google Haberler, Google arama, Google aplikasyonu ve Google Play Gazete Bayi uygulamaları AMP’yi kullanıyor.

Google şimdilerde eBay ile birlikte A/B testi ve akıllı butonlar gibi özellikler üzerinde çalışıyor.

Padmanabhan ayrıca “Bu tip unsurlarla birlikte, e-ticaret için AMP yakında tam anlamı ile karşımıza çıkacak.” dedi.

Etiketler