Teknoloji Alanında Yılın En Büyük Halka Arzı Line’dan Gelebilir

Popüler mesajlaşma uygulaması Line, yaklaşık 1,1 milyar $ değerindeki hissesini halka arz edeceği haberini verdi. Halka arz eş zamanlı olarak Tokyo ve New York piyasayalarında gelecek ay gerçekleşecek. Bu halka arz ile şirketin 5,5 milyar $ değerlemeye erişeceği tahmin ediliyor.

Dealogic adlı yatırım danışmanlığı şirketine göre Line’ın bu hamlesi, bu yılın en teknoloji alanındaki en büyük halka arz olmayı neredeyse garantiliyor.

Line, halka arzdan gelecek nakit ile, Asya’daki güçlü pozisyonunu daha da kuvvetlendirmeyi ve küresel alanda yaygınlaşmayı sürdürmeyi hedeflediğini açıkladı. Şirket, bu alanda Facebook, WhatsApp ve WeChat gibi güçlü rakiplerle rekabet edecek.

Güney Koreli Naver Corp.’un bir şirketi olan Line, Mart ayı itibari ile aylık 218 milyon kullanıcısı olduğunu belirtmişti. Bu kullanıcıların büyük çoğunluğu, şirket için başta gelen pazarlar olan Japonya, Taiwan, Thailand ve Endonezya’da bulunuyor. Line, Orta Doğu’da da yeni kullanıcılar kazandığını belirtiyor.

Bu, Line’ın halka arz konusundaki ilk teşebbüsü değil. Şirket, 2014 yılında da bu doğrultuda planları olduğunu belirtmiş, ancak gerçekleştirmemişti.

Ancak bu sefer şirket, talebinin Tokyo Borsası’nda onaylandığnı ve ABD ayağı için gerekli başvuruyu bu Cuma yapacağını söyledi.

Teknoloji endüstrisindeki halka arz performansı, geçen yıla göre düşük kalmaktaydı. Line’ın bu planı işlerse, bu yıl için ciddi bir artış getirecek.

Dealogic’e göre bu yıl 76 adet teknoloji şirketi ilk halka arz edildi ve bunlar yaklaşık 3 milyar $ topladı. 2015 yılının aynı döneminde, 114 adet şirket yaklaşık 11 milyar $ toplamayı başarmıştı.

Etiketler