Dünya Kadınlarının Hayatını Değiştirecek 8 Sağlık İnovasyonu

Yetersiz sağlık hizmetleri, kadınların evrensel olarak karşılaştıkları pek çok adaletsizlik arasında, belki de en önemlisi.

Gelişmekte olan dünyada, doğum komplikasyonları sonucu her gün 800’den fazla kadın hayatını kaybediyor. Kaynak yetersizliği, kadınların günlük hayatlarında sağlıklarını korumasını güçleştiriyor. Gelişmiş ülkelerde ise toplum içerisindeki damgalama ve etiketleme alışkanlığı, transeksüel olan ya da daha kolay erişilebilir doğum kontrol yöntemlerine ihtiyaç duyan kadınları maalesef sağlık konularında yarı yolda bırakan bir ortam yaratıyor.

Ancak teknolojideki umut verici ve yenilikçi gelişmeler, kadınların dünya genelinde karşılaştıkları sorunlara daha kolay alternatifler ve çözümler sunuyor. İşte bu inovatif sağlık çözümlerinden birkaçı.

  1. Sayana Press

Sayana Press, üç aylık, yalnızca progestin içeren, enjekte edilebilen bir doğrum kontrol yöntemi. 2014 yılından beri çeşitli medikal tedarikçiler, bu ilacı Senegal, Uganda, Burkina Faso ve Niger’de piyasaya sundu. Aynı teknoloji Endonezya’da hepatit B aşısı olarak da kullanılıyor. Uzun vadeli etkisinin yanı sıra, Sayana Press’in fiyatı da oldukça uygun: Yalnızca 1 dolar.

  1. MyTransHealth

Bir kadın olarak işinin ehli, güvenilir bir doktor bulmak halihazırda oldukça zor. Ancak transeksüel bir kadınsanız, cinsiyetinizi ve tercihlerinizi saygıyla karşılayan bir doktora denk gelmek çok daha güç bir hale geliyor. Çeşitli istatistiklere göre transeksüel hastaların yaklaşık yüzde 20’si, sağlık personeli tarafından tedavi için reddedilmiş. Her 4 transtan 1’i ise cinsiyet ayrımcılığı korkusundan dolayı sağlık kuruluşlarına gitmeyi ertelediğini itiraf ediyor.

MyTransHealth isimli startup ise bu sorunları ele alarak transeksüel, biseksüel ve erdişi bireyleri, belli başlı şehirlerde bulunan kaliteli sağlık profesyonelleri ile bir araya getiriyor. Böylelikle tüm kadınlar cinsiyet ayrımcılığı, tahammülsüzlük ve tacize maruz kalmadan tedavi görebiliyor.

  1. Inhaled Oxytocin

Doğum sonrası vücutta oluşabilen kanama, anne olan kadınlar arasında bir numaralı ölüm sebebi olarak sayılmakta. Kanamanın standart tedavisi, normal şartlar altında buzdolabında muhafaza edilmesi gereken ve bir uzman tarafından enjekte edilen oksitosin maddesinden oluşuyor. Ancak gelişmekte olan ülkelerde bu madde maalesef her zaman hazırda bulundurulmuyor.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi araştırmacıları, solunum yolu ile alınabilen bir oksitosin türü geliştirerek, oksitosinin enjekte edilemeemsi durumlarında kanamaya maruz kalan annelere bir alternatif bir çözüm sunmuş oldu.

  1. Hemafuse

Hemafuse, elle tutulabilir bir oto-transfüzyon cihazı olup, medikal araçlar üreten şirket Sisu Global Health tarafından geliştirildi. Cihaz, kişinin kanı üzerinde geri dönüşüm yaparak, acil olarak kan ihtiyacının olduğu durumlarda kan akışı sağlıyor. Hemafuse, özellikle kan bağışı ve transfüzyon imkanı olmayan vakalarda fazlasıyla işe yarıyor.

  1. Doğum sonrası kanamaya özel antişok tulum

Dışarıdan sıradan bir dalgıç kıyafeti görünse de, bu neoprin tulum, kadınların vücuduna geçirilerek doğum sonrası oluşan kanama sırasında hayatlarını kurtarabiliyor. Aslen NASA tarafından geliştirilen teknolojiyi kullanan bu kıyafet, vücudun alt kısmına baskı uygulayarak kalp, akciğer ve beyin de dahil olmak üzere en kilit organlara kan akışı sağlıyor.

  1. Güvenli Doğum Uygulaması

Çocuk doğurmak, tahmin edildiğinden de daha zor bir olay. Dünyanın bazı bölgelerinde ise annelere yardımcı olacak ne doktor, ne hemşire, ne de ebe bulunuyor. Danimarka Annelik Kurumu tarafından geliştirilen güvenli doğum uygulaması, basit, animasyonlu kısa filmler aracılığıyla bir bebeğin nasıl dünyaya getirilebileceğini anlatıyor. Uygulama çıktığından bu yana özellikle Etiyopya bölgesinde sıkça kullanılarak ortaya başarılı sonuçlar çıkartmış.

  1. Hayat Kurtaran Nokta

Hindistan’ın kırsal bölgelerinde milyonlarca kadın göğüs kanseri, fibrokistik göğüs hastalıkları ve hamilelik sırasında meydana gelen komplikasyonlar ile savaşıyor. Bu vakaların pek çoğu, vücuttaki iyot eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu sorunla başa çıkabilmek adına Talwar Bindi, Hayat Kurtaran Nokta’yı geliştirdi. Pek çok Hintli kadının kaşlarının arasına yerleştirdiği geleneksel ‘bindi’ noktasını andıran bu noktanın farkı, günlük olarak alınması tavsiye edilen 150-220 mikrogram iyot içermesi. Bu özel bindilerin bir paket fiyatı ise (her pakette 30 bindi var) yalnızca 16 sent.

  1. Flo

Dünyanın pek çok bölgesinde genç kızlar için regl dönemleri, doğru düzgün hijyen ürün olmamasından ötürü kızların evden çıkamamalarına ve okuldan geri kalmalarına neden oluyor. Ürün tasarımcısı Mariko Higari Iwai ise bu soruna bir çözüm getirerek dünyanın her yerinden genç kızların rahat, güvenli ve sağlıklı bir hayat sürebilmesini hedefliyor. Iwai, bu bağlamda uygun fiyatlı, yeniden kullanılabilir feminen hijyen seti Flo’yu oluşturdu. Setin içerisinde yeniden kullanılabilir pedler, pedlerin taşınabilmesi için özel bir kese ve bir yıkama/kurutma kabı mevcut. Sonuç mu? Mahremiyet, rahatlık ve bölünmeyen bir eğitim.

Etiketler