Microsoft ve Facebook, ABD ve Avrupa’yı Birbirine Bağlayacak Bir Sualtı Kablosu İnşa Edecek

Microsoft ve Facebook, geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada, Atlas Okyanusu’nda su altından geçen bir kablo sistemi kurmak için ortaklığa gideceklerini açıkladı.

Yayınladığı bir blog yazısında Microsoft, bu kablonun amacının, “yüksek hız ve online hizmetlerde dayanıklı bağlantı için büyüyen tüketici talebini karşılamak” olduğunu söyledi.

İnşaat, Ağustos ayında başlayacak, Ekim 2017’de ise tamamlanması bekleniyor. Kablo sistemi 6.600 kilometre uzunluğunda olacak. Microsoft ve Facebook, bu sistemin “Atlas Okyanusu’ndaki en yüksek kapasiteli su altı kablosu” olduğunu da belirtiyor.

Sistem, gerçekten de hızlı olacak. Tahmini tasarım kapasitesi, saniyede tamı tamına 160 terabit. Telefonica’nın Telexius firması tarafından yönetilen ve opere edilen sistem, ABD ve Güney Avrupa’yı birbirine bağlayan ilk deniz altı kablo sistemi olacak.

Kablo, Virginia’da bir data merkezinden İspanya’ya gidecek. Oradan da Avrupa, Afrika, Asya ve Orta Doğu’da farklı ağ merkezlerine bağlanacak.

Bu, teknoloji firmalarının deniz altı kablo sistemlerine yaptığı ilk yatırım değil. 2014 yılında Google da Asya temelli beş farklı telekom firmasıyla yaptığı ortaklık ile ABD ile Japonya’yı deniz altı kablolarla birbirine bağlamayı amaçladığını duyurmuştu.

Görsel: Klaus Nowottnick / AP

Etiketler