Airbnb,Rio Olimpiyatları İçin Ödeme Esnekliğini Artırıyor

Brezilya 2014 Dünya Kupasına ev sahipliği yaptığı sene, Airbnb’nin sadece Rio’daki konaklanacak yer listesi 800 adetten 17.000 adede fırlamıştı. Ancak Brezilyalıların pek çoğu, Airbnb üzerinden konaklama yapmak istediklerinde, tercih ettikleri ödeme yöntemini kullanma imkanı bulamamıştı.

Brezilya’da, sadece Brezilya para birimi Reais ile işlem gören ulusal kredi kartları, uluslararası geçerliliği olan kredi kartlarına göre daha fazla kullanılıyor. Ne yazık ki Airbnb Dünya Kupası sırasında sadece uluslararası olanları kabul etmişti. PayPal, Symantec ve Intel Security gibi şirketlerle iş ortaklığı yapan yerel ödeme işleme şirketi Allpago, 2015 yılındaki online işlemlerin sadece %21’inin uluslararası kredi kartlarını kapsadığını raporluyor. Airbnb ülke müdürü Leo Tristao’nun verdiği bilgiye göre, Dünya Kupası sırasındaki Airbnb rezervasyonlarının sadece %6’sı Brezilyalılar tarafından yapılmıştı.

2016 Rio Olimpiyatlarında Airbnb, farklı bir hikaye oluşturmayı hedefliyor. Üstelik ülkenin krizde olmasına rağmen…

25.000’den fazla konaklama noktası ile Rio, Airbnb’nin dördüncü büyük kenti (İlk üç şehir Paris, Londra ve New York). Tristao, Olimpiyatlar konusunda pek çok şeyin ters gitmesine rağmen, Airbnb’nin patlama yaptığını belirtiyor.

Tristao Brezilyalıların, ek gelir kaynağı yaratmak için Airbnb’ye üye olduklarını söylüyor. Öte yandan Olimpik Oyunların olacağı zaman aralığı için Rio’da yapılan Airbnb rezervasyonlarının %45’inin Brezilyalılar tarafından gerçekleştirildiğini ekliyor.

Airbnb, ülkedeki ödeme yapısını geçen sene bu tip yerel işleri destekleyecek şekilde güncelledi. Şirket, Allpago benzeri ödeme işleme şirketkeri ile yerel iş ortaklıkları kurdu.

Ayrıca hizmeti, tipik olmayan iki ödeme yöntemini kapsayacak şekilde güncelledi. Bunlardan ilki olan Boleto, kredi kartı bulunmayan kişilerin e-ticaret işine girişebilmelerini sağlıyor. Bu yöntemde, alışverişi tamamlama adımında kredi kartı numarasını girmek yerine, müşteriler barkod içeren bir bilet bastırıyorlar. Daha sonra ilgili yerde bu bileti gösterip ödeme yapıyorlar. Allpago, geçen seneki online ödemelerinin %24’ünü bu yöntemle yaptı.

Airbnb ayrıca Brezilyalılara, rezervasyonları için taksitli ödeme yapma seçeneği sunan bir opsiyon da ekledi. Konaklama yapacaklar, ödemeyi üç parçaya bölebilecekler.

Airbnb, PayPal gibi büyük bir üçüncü parti ödeme şirketi ile iş ortaklığı yaparak tüm bu değişiklikleri anında devreye alabilirdi. Ancak kendi bünyesinde bir mini-PayPal yaratmayı tercih etti. Bugün Airbnb 32 farklı para birimi ile ödeme alırken, ev sahiplerine 65 farklı para birimi ile ödeme yapıyor.

Bu sistemleri kendi bünyesinde geliştirmenin iki faydası var: işlemlere hangi ücretlerin yansıdığını ve ödemenin ev sahibinin hesabına geçiş zamanını kontrol edebilme.

Etiketler