Tesla Devasa Batarya Fabrikasını 29 Temmuz’da Açacak

Tesla, devasa batarya fabrikasını 29 Temmuz’da açacak. Bu açılış, halkın ziyareti ile gerçekleştirilecek. Ziyareti, bilet kazanan araç sahipleri gerçekleştirebilecek.

Firmadan açılış için resmi bir duyuru yapılmazken, ziyarete hak kazananlar, bilgilendirmeyi geçen hafta aldılar ve sosyal medya üzerinden paylaşmaya başladılar. Bu bilgilendirme, 29 Temmuz’daki büyük açılışla ilgili notlar ve seyahate ilişkin bazı bilgileri içeriyor. Ayrıca, resmi davetiyenin birkaç hafta içinde e-posta ile iletileceği belirtiliyor.

Biletler, 1 Kasım – 31 Aralık arasında, 5 veya daha fazla sayıda Model S müşterisi öneren kişilere verildi.

Giga-fabrikayı bugüne kadar çok az kişi gördü. Fabrika, Tesla’nın Model-3’ü 35.000$ taban fiyattan (vergilendirme vb. öncesi fiyat) satabilme hedefi için büyük önem taşıyor. Belirtilen fiyattan satış için, Lithium-ion bataryaları ucuza mal etmek önemli ve bu da dev büyüklükte bir fabrika gerektiriyor.

Fabrika bir süredir sabit enerji depolama amaçlı batarya kitleri üretiyor.

Fabrikanın inşa süresi boyunca analistler, zamanında tamamlanıp tamamlanmayacağı ve maliyette beklenen düşüşü sağlayıp sağlamayacağı konusunda epey tartıştılar.

Tesla, Nevada eyaleti yönetiminin, 20 yıllık sürede sağlayacağı 1 milyar $ vergi teşvikini hak edebilmek için bazı belli hedefleri tutturmak zorunda.

Kısa vadede Tesla’nın, Model-3 için gerekli olan bataryaların üretimine başlayabilmesi gerekiyor.

Şirket şimdiden 300.000 civarında Model-3 ön siparişi almış durumda. Üretime gelecek yıl içinde başlanması bekleniyor. Tesla şimdilerde, 2018’e kadar 500.000 adet üretibileceğini söylemeye başladı. Daha öncesinde, bu sayıya 2020 yılında ulaşılacağını öngörüyordu. 500.000 adet üretim demek, geçen yıl üretilenin 10 katı demek.

Etiketler