İnsan-Robot Oyunlaştırması, Şehirlerdeki Atık Yönetimini İyileştiriyor

Bir hizmet platformu olan Jodone yazılımının son tasarımı, çöplerdeki geri dönüştürülebiler objelerin ayrıştırılmasını hızlandırarak atık yönetimi sürecini daha verimli ve daha karlı bir hale getiriyor. Farklı tedarikçilerden temin edilen, sektörün standart robotlarının yazılımından ilham alınarak geliştirilen bu arayüz, geri dönüştürülebilir maddelerin tanınması ve kategorize edilmesi işlemini adeta bir oyuna dönüştürüyor.

Atıklar bir taşıma kayışı üzerinde ilerlerken işçiler, dokunmatik bir ekran kullanarak ilgili objeleri geri dönüştürülebilir olarak sınıflandırıyor. Talimatlar, sonrasında kablosuz olarak robotik kollara gönderiliyor. Bu kollar ilgili parçaları seçip ayrıştırıyor. Laboratuvarda ise ortak dayanışmanın ürünü olan bu süreç, yüzde 95’lik bir doğruluk oranı ile insan gücünden sekiz kat daha yüksek bir geri dönüşüm oranına ulaşmış bulunmakta.

An itibariyle Minnesota’da bir ‘atıktan-enerjiye’ tesisinde denenmekte Jodone’un 24 milyon dolar ek gelir yaratacağı tahmin ediliyor. Yazılım, istatistiksel modelleme ve performans değerlendirmesi sağlayan veriler topluyor. Bunun yanısıra çalışanların ortalamanın üstünde geri dönüşüm oranlarına ulaşması halinde ek finansal ödüller dağıtacak olan pilot bir program da mevcut.

Arayüzün ilerideki güncellemeleri, yazılımın küçültülerek, geçmiş verileri baz alıp geri dönüşüm için obje önerebilmesi üzerine odaklanacak. Böylece çalışanlar, önerilen objeyi onaylayacak ya da reddedecek.

Çevresel standartların önemi artarken, devletler pek çok sektöre atık yönetimi konusunda katı uygulamalar getirmeye başladı. Jodone ise hem maliyet tasarrufu, hem de iyileştirilmiş iş imkanları özelinde oyunlaştırmayı kilit element olarak görüyor.

Etiketler