Almanya Yenilenebilir Kaynaklardan Üretilen Enerji Konusunda Önde Gidiyor

Geçen Pazar, çok parlak bir gelişme oldu. Almanya’nın yenilenebilir kaynaklardan ürettiği güç, ülkenin toplam elektrik talebinin %90’ını karşılayan seviyeye geldi.

Bu çok önemli bir gelişme. 8 Mayıs günü Almanya yerel saati ile saat 11:00 itibariyle Almanya’nın güneş, rüzgar, su gücü ve tarım artığı kaynaklarından ürettiği enerji  55 gigawatt’ı buldu. Bu değer, ülkedeki tüm aydınlatma, ev aletleri ve PC’lerin ihtiyaç duyduğu 58 GW’a çok yakın.

Bu kilometre taşı gelişmeye ilişkin öne çıkan birkaç husus:

Almanya dünyanın 4. büyük ekonomisi: Almanya’nın  3,7 trilyon $ GDP’si, Avrupa’nın diğer ülkelerinden ve ABD’nin herhangi bir eyaletinden daha büyük. Yenilenebilir enerji çıktısında Pazar günü görülen sıçrayış, rüzgar ve güneş enerjisinin kullanımının yaygınlaşacağının işareti. Dahası Almayan’daki temiz enerji büyümesi, ülkenin ekonomisindeki büyüme ile doğru orantılı. Aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

jeremy2

Almanya güneş enerjisinde lider değil: Uluslararası Enerji Ajansı’na göre Almanya photovoltaic güneş ışını konumlandırma kapasitesinde ikinci. Almanya, güneş enerjisi konusunda, kendisinden nüfus olarak 4 kat büyük olan ABD’den daha ileride. Üstelik Almanya çok çok Alaska’nın aldığı kadar güneş alabiliyor.

jeremy4Almanya’nın enerji devrimini bireyler yürütüyor:  Pazar günkü verinin elde edilmesi, Almanya’nın temiz enerjiyi öne çıkarmasının, enerji verimliliğinin artmasının, güç üretiminin demokratikleştirilmesinin bir işareti. Akıllı politikalar sayesinde yenilenebilir enerji pazarı büyük işletmelere, küçük işletmelere ve ev sahiplerine açılabilmiş. 2012 yılındaki bir çalışmaya göre, Almanya’daki yenilenebilir enerji kapasitesinin üçte birinden fazlası bireylere aitti.

Almanya halen ihtiyaç duyduğu enerjinin çoğunu fosil yakıtlardan elde ediyor: Pazar günkü veri, talepte azalmanın dolaylı sonucu olarak ortaya çıktı. Pazar sabahı düşen güç tüketimi, rüzgar ve güneş ışığının yenilenebilir enerji üretimini artırmasıyla birleşti. Ortalamada, yenilenebilir kaynaklar ülkenin güç ihtiyacının %30’unu karşılıyor. Bu bile oldukça büyük bir oran. ABD’de bu oran %13 seviyesinde.

Darısı Türkiye’nin başına…

Etiketler