Japonya’daki Şarj Ünitesi Sayısı Benzin İstasyonu Sayısını Geçti

Japonya, elektrikli araçlar konusunda tüm dünyadan önde gidiyor. Nissan tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ülkedeki elektrik otomobil şarj ünitesi sayısı, petrol istasyonu sayısını geçti.

Tam şarj durumundayken 172 km. gidebilen Leaf modelinin üreticisi olan Nissan, 40.000 şarj ünitesine karşılık 35.000 petrol istasyonu olduğunu söyledi.

ABD’de ise durum farklı. şarj ünitesi 9.000 adetken petrol istasyonu adedi 114.500.

Japon hükümeti insanların elektrikli, hibrit ve diğer düşük emisyonlu otomobilleri alması için teşvikler vermenin yanı sıra, özel teşebbüs ve kamu karması şeklinde şarj ünitesi ağı kurmuş durumda. Diğer ülkeler, elektrikli araca geçişi cesaretlendirmek için gerekli altyapı düzenlemelerini yapmakta yavaş kaldılar.

Nissan’ın CFO’su Joseph G. Peter, büyüyen pazarın önemli bir bileşeninin, şarj altyapısı olduğunu söylüyor.

Japonya’da şu anda 6.469 adet CHAdeMO hızlı şarj ünitesi var. Bu sayı Avrupa’da 2.028,  ABD’de ise 1.686. Daha düşük seviyeli şarj ünitelerini de katınca, Japonya’daki adet 40.000’in üstüne çıkıyor.

Nissan’ın belirttiği rakamın içinde evlerdeki özel şarj ünitelerinin bulunması bir eleştiri konusu. Sonuçta o tip üniteler, tek bir kişinin kullanımında. Petrol istasyonlarında ise birden fazla pompa bulunuyor. Böylelikle daha fazla araca hizmet verebiliyor.

Ancak endüstri uzmanları, ileride şarj ünitelerinin paylaşımı için Airbnb benzeri uygulamaların devreye gireceğini ve tek kişinin kullanımı kısıtının yok olacağını tahmin ediyorlar.

GPS vasıtasıyla en yakın halka açık şarj istasyonunun yerini gösteren yeni uygulama da insanlara güven ve kolaylık sağlıyor.

Yakın tarihli bir raporda 2040 yılında elektrikli otomobil satışı sayısının dünya çapında 41 milyona çıkabileceği öngörülüyor. Bu, yoldaki otomobillerin dörtte biri demek.

Tesla Motors şirketinin ABD, Japonya, Çin ve Avrupa’da kendi özel şarj istasyonu ağı var. Bloomberg’e göre BMW ve iki firma daha ABD’nin batı yakasındaki yoğun yollara 100 adede kadar hızlı şarj ünitesi koymayı planladığını açıkladı.

Etiketler