Microsoft, İtalyan Nesnelerin İnterneti Platformu Solair’i Satın Aldı

Microsoft, dün yaptığı açıklamada 2011 yılında kurulan İtalyan temelli IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) şirketi Solair’i satın aldığını duyurdu.

Solair, hizmetlerinde halihazırda Microsoft’un bulut depolama platformu Azure’u kullanıyordu, bu nedenle de Microsoft’un bu teknolojiyi Azure IoT Suite’e entegre etmek istemesi şaşırtmadı. Ancak Microsoft’un Solair ile ilgili tam olarak ne planladığı henüz netlik kazanmış değil. Şirketin yaptığı tek açıklama şu şekilde: “Solair’in teknolojisi ve yeteneği konusunda heyecanlıyız. Onları Microsoft takımına kattığımız için çok mutluyuz.”

Satın almanın finansal detayları paylaşılmadı.

SolairHer ne kadar Solair ünlenmiş bir isim olmasa da, bu zamana kadar pek çok farklı müşteri ile çalışmış. Bunların arasında espresso makinası üreticisi Rancilio Grubu ile besin işleme makinası üreticisi Minerva Omega Grubu da var.

Microsoft Azure Direktörü Sam George, bugünkü duyuru sırasında, “Solair, sahip olduğu verileri işlemek ve ‘nesnelerin interneti’ sayesinde yeni analizler oluşturmak isteyen müşterilerimize hizmet etmekteki hedeflerimizi benimsiyor. Bu satın alma, dört dörtlük bir IoT deneyimi sunma stratejimiz ile birebir uyuşmakta.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Solair, geniş bir IoT hizmeti sunmakta. Bunların içerisinde data toplama için kullanılan bir ağ geçidi, özelleştirilmiş bir entegrasyon sistemi ve özel girişimci platformları var.

Etiketler