Audi’nin Mobilite Kavramına Scooter da Dahil!

Bu hafta başlayan Pekin Motor Show’da Audi, yeni “bağlı mobilite konseptini” tanıttı. Konseptin akıllı telefonun entegrasyonu sayesinde arabanın uzantısı olan scooter’lar eşliğinde yolculuğunuzun süresini kısaltabileceksiniz.

Şu an için Q3 modelinde kullanılan bu teknoloji, Audi’nin mobil uygulaması olan Audi MMM üzerinden kullanıcının akıllı telefonuna bağlanıyor. Bağlantı sağlandıktan sonra sürücünün hangi yöne gideceğini uygulamaya tanımlanmış oluyor. Buna göre varış noktasına giden en kısa yol belirleniyor; hem de ister arabalı, ister arabasız.

audi-2

Eğer en hızlı rota, Audi’nizi kullanmanızı gerektirmiyorsa, uygulama size civarda bir park yeri önerisi sunuyor. Aracı park ettikten sonra bagaj altında bulunan elektrikli scooter’a binerek varış noktanıza scooter eşliğinde ve trafiğe girmeden ulaşabiliyorsunuz.

Scooter’ın kendisine gelince; tek şarj ile 11 kilometre yol gidebiliyor ve saatlik hızı 28 kilometreye ulaşabiliyor.

Boşa yol almadığınızdan emin olmak için scooter’ın bir de cep telefonunuzu tutturabileceğiniz özel bir bölmesi bulunuyor. Böylece mobil uygulama Audi MMM de varacağınız noktaya ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Her ne kadar bu yalnızca bir konsept olsa da, aslında geleceğimizi domine edecek olan mobilitenin yarı gerçekçi bir örneği niteliğinde. Ancak ileride büyük bir ihtimalle Audi’niz olsa da zaten onu siz sürmeyeceksiniz; araba kendi kendini sürerken siz sadece mobilite planının bir parçası olacaksınız.

Audi Connected Mobility

Etiketler