Sivrisinekleri Öldüren Reklam Panosu

Mosquito Killer” (Sivrisinek Öldürücü) reklam panoları Zika virüsünün yayılmasını engelleme niyetiyle üretildi, ancak uzmanlar bunun ters tepebileceği konusunda endişeli.

Brezilya’da yeni bir tür reklam panosu, 2 reklam ajansının başlattığı kampanyanın bir parçası olarak sivrisinekleri kendine çekiyor ve öldürüyor. Posterscope ve NBS isimli iki ajans tarafından geliştirilen “Mosquito Killer” reklam panoları, insan nefesi ve terini taklit etmek için karbondioksit ve laktik asit salgılıyor. Bu çekici salgılara karşı koyamayan sivrisinekler panonun içine sıkışıp kalıyor ve sonunda ölüyor.

Reklam ajansları bu reklam panoları ile Zika virüsüyle mücadele etmeyi planlıyor. Sivrisinekler tarafından taşınan Zika virüsü Brezilya ve Latin Amerika’ya hızla yayıldı ve Nisan 2015 verilerine göre Brezilya’da 1.5 milyon vaka saptandı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi geçtiğimiz günlerde virüsün mikrosefali hastalığına neden olabileceğini açıkladı. Mikrosefali, bebeklerde kafanın normalden küçük olmasına neden olan bir sağlık sorunu.

Rio de Janerio’da henüz 2 reklam panosu sokaklardaki yerini almış durumda. Üreticiler, daha fazla sayıda panonun yerleştirilmesi için internetten de ücretsiz bir teknik bilgi dosyası paylaştı. Reklam panosu, Zika virüsü taşımasıyla bilinen Aedes aegypti isimli sivrisineği cezbetmesi için tasarlandı ve 2.5 km menzilindeki sinekleri etkileyebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, panoların zika virüsü’nün yayılmasını engelleyebileceğini ancak etkinliğinin kanıtlanması için daha fazla sayıda araştırma yapılması gerektiğini belirtti. Southampton Üniversitesi’nden Haşere Kontrol Uzmanı Chris Jackson, “Sivrisineğin yayılmasını önleyecek herhangi bir çaba önemli” diyor ancak bu reklam panoların yerleştirildiği bölgelerde daha fazla insanın ısırılabileceğine de dikkat çekiyor.

Jackson konuyla ilgili olarak “Belki de insanların bulunduğu alanlara yerleştirilmemesi daha doğru olur. Aksi takdirde kolları-bacakları açıkta olan insanların bulunduğu bölgeye aç sivrisinekleri çekmiş olursunuz” dedi.

Etiketler