Elektronik Oyun Olimpiyatları Bu Yaz Başlıyor

Bu yaz Rio’daki Olimpiyat Oyunları gerçekleşirken, yeni bir eGames uluslararası turnuvası da yapılacak.

Geçen haftaki Londra E-Oyun Festivali’nin bir uzantısı olacak söz konusu etkinlik, birincilere nakit ödül yerine madalya ve ulusal bilinirlik vadedecek.

Birleşik Krallık hükümetinin destekleyeceği yarışma, International eGames Committee (IEGC) tarafından organize edilecek.

Britanya, Kanada, Brezilya ve ABD katılım sağlayacağını şimdiden belirtti. Sayının artması bekleniyor.

Etkinlik önümüzdeki yıllarda, Yaz Olimpiyatları ve Kış Olimpiyatları Oyunları ile aynı zamanda, olimpiyatlara ev sahipliği yapan şehirlerde düzenlenecek. 2018’de Pyeongchang ve 2020 Tokyo, şimdiden planlarda yer alıyor.

Olimpiyat düzenlenmeyen yıllarda ise ulusal katılımcılar, bir sonraki müsabakalara hazırlanacaklar.

Yarışmalara katılacak ülkeler, 18 yaş üzeri profesyonel oyunculardan oluşan kadrolarını bildirecekler.

eGames web-sitesinde yer alan açıklamaya göre bu yılki açılış, 2 günlük turnuva şeklinde olacak. Amaç, eGames’in “rekabetçi oyun” alanına girişini sağlamak ve olası ortaklıklar yaratmak için çekicilik oluşturmak.

eSports olarak da bilinen “rekabetçi oyun” sektörü, oldukça büyük bir sektör. Bu alandaki profesyonel turnuvalar büyük para ödülleri veriyor. En iyi oyuncular, yılda 1 milyon £ kazanabiliyorlar.

Organizasyonun para ödülü vermeyecek olması bazı olumsuz yorumlara da yol açtı. Elektronik oyunlar üzerine köşe yazarlığı yapan Pao Bago Twitter’da şöyle yazdı: “İşe yeni giren organizatörler, en iyi takımların, en iyi ödüle ilgi gösterdiğini ne zaman anlayacaklar? eSports olimpiyatının duyurusu harikaydı ama para ödülü yerine madalya verilecek olması, başarılı olacağı konusunda şüphe uyandırıyor.”

IEGC Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Chester King: “Diğer küresel spor etkinliklerine benzer şekilde, eGames’de para ödülü olmayacak. Sadece ülkenize götürebileceğiniz bir madalya kazanmak için yarışılacak.” dedi.

Ovum şirketinde analist olan Edward Barton ise BBC’ye verdiği demeçte: “Etkinliğin bir hükümet tarafından desteklenmesi, potansiyel sponsorlar ve oyuncular için etkinliğin başarılı olacağına ilişkin güven verici bir faktör olacak.” dedi.

Birleşik Krallık Kültür Bakanı Ed Vaizey, eGames’in Birleşik Krallık’taki iyi oyuncuların, kendilerini uluslararası arenada göstermeleri için fırsat oluşturacağını söyledi.

IEGC, etkinlikte hangi oyunların oynanacağını henüz açıklamazken, çeşitlilik sağlanacağını belirtti. Chester King; PC, konsol ve hatta mobil oyunların yarışmalarının yapılacağını belirtti.

Etiketler