Sosyal Oyunlar Mobil Mikrokredi ile Buluşuyor

Yeni bir oyun inovasyonu, oyuncuların mikrokredi ödemeleri ve aynı zamanda geliştiricilerin gelirlerini arttırmaları için bağış yapmalarına olanak sağlıyor.

Mikrokrediler, gelişmekte olan ekonomilerde girişimcilere verilen küçük ve faizli kredilerdir. Çoğu bölgede borç aczi oranları %2’nin altında ve özelikle kadınlar geri ödemeler konusunda çok güvenilir. Play Seeds, çevrimiçi oyuncuların oyunu oynarken mikrofinans bağışları yapmalarına olanak sağlayan yeni bir ürün.

Her hafta 3 milyar saatimizi çevrimiçi oyunlar oynamaya ayırıyoruz fakat araştırmalara göre oyuncuların sadece %3’ü uygulama içi satın alım yapıyor. Seeds ise geri kalan %97’lik ödeme yapmayan kullanıcı kısmını hedef alıyor. Ürün doğrudan oyun ortamına entegre edildiğinden dolayı halihazırda bir oyun oynayan kullanıcılar, bu oyun aracılığıyla sanal bir satın alım ile mikrokredi ödemeyi seçebiliyor. Para, bir mesajla doğrudan Kenya’daki veya başka bir yerdeki kredi alan kimsenin cep telefonuna gidiyor ve kredi aynı şekilde geri ödeniyor. Mikrokrediyi alanlar gibi uygulama geliştiricileri de geliri arttırdığı için bundan faydalanıyorlar. Bu teknoloji; ücretsiz, kurulum süresi 20 dakika ve bir uygulama geliştiricisinin gelirini %33’e kadar arttırabiliyor. Fiyatlandırma şu şekilde işliyor: 10 ABD doları tutarında bir satın alımda; App Store 3 ABD doları alıyor, 2 ABD doları mikrokrediye gidiyor (süreklilikle tekrar borç verilen sermaye), 1 ABD doları Seeds’e gidiyor ve 4 ABD doları geliştiriciye gidiyor.

Bağış yapan oyuncular, satın alıma harcadıkları birkaç dolar ile sürdürülebilir sosyal faydaya katkıda bulunmuş oldukları hakkında bilgilendiriliyor ve böylece gelecekteki satın alımlar için teşvik ediliyorlar. Ayrıca ürünün, kullanıcıların bağış yapmış olduklarını kendi arkadaşlarına bildirmesine olanak sağlayan bir paylaşma özelliği içermesi de yeni harcamaları beraberinde getiriyor.

Geçen sene bu oyunlaştırılmış yatırım platformu aracılığıyla Endonezyalı kentliler ülkenin çiftliklerine yatırım yapmıştı. Oyunlaştırma yoluyla bu tür bağışların teşvik edilebileceği başka yollar var mı?

Etiketler