81 Yaşındaki Bir Kadın Kendi iPhone Uygulamasını Yarattı

İlk akıllı telefon uygulamasını piyasaya süren Masako Wakamiya, enerjik ve konuşkan biri. Ama en önemlisi 81 yaşında.

Wakamiya, kendi yaşındaki insanlara yönelik eğlenceli uygulamaların eksikliğini fark ettikten sonra bu konuda bir şeyler yapmak zorunda hissettiğini söylüyor.

CNN’e konuşan Wakamiya, “Parmak hareketlerimiz hızlarına yetişemediği için genç insanlara karşı oyun oynarken kaybediyoruz.” dedi.

Emekli bankacı, bir grup insandan yaşlılar için oyunlar yaratılmasını istedi fakat kimse buna ilgi göstermediği için sonunda bunu kendisi yapmaya karar verdi ve yarısı yaşında birçok insanın gerçekleştirmediği bir şeyi gerçekleştirdi.

“Yaşlı insanların akıllı telefonlarla ilgilenmesi için eğlenceli bir uygulama yaratmak istedim.” dedi. “Geliştirmesi yaklaşık 6 ay sürdü.”

Wakamiya, 60 yaşındayken yaşlı annesine baktığı için dışarı çıkamıyor ve sosyalleşemiyordu. Böylece bilgisayar kullanmaya başladı.

O zamanlarda bilgisayarlar şimdiki gibi kullanıcı dostu değildi. 2014 yılında Tokyo’daki bir TEDx konferansında konuşan Wakamiya, bilgisayarını kurmasının ve çevrimiçi olabilmesinin üç ay sürdüğünü anlattı.

“Yüzüm ter ve gözyaşlarıyla kaplıydı.”

Wakamiya, interneti kullanmayı ve diğer yaşlılarla çevrimiçi iletişim kurmayı öğrenmek için “gümüş kulüp” olarak bilinen bir içeriğe katıldı.

Bekar ve çocuk sahibi olmayan Wakamiya, “Birçok gümüş kişiyle konuştum.” dedi.

Uygulaması Hinadan, Mart başında kutlanan, Japonya’nın geleneksek festivali Hinamatsuri’yi, Doll’s Day’i, temel alan bir iOS oyunu.

Hinamatsuri boyunca, belirli bir düzen içinde imparatoru temsil eden süs bebekleri ve geleneksel kıyafetler giymiş çevresi sergilenmekte. Wakamiya’nın uygulamasında ise kullanıcıların bebekleri süslemesi ve Hinamatsuri için doğru pozisyona getirmesi gerekiyor.

Wakamiya kendini teknoloji misyoneri olarak tanımlıyor ve mevcut seçenekleri çok sıkıcı bulduğu için kendi PC ders kitaplarını yazdı bile.

“Profesyonel olmak zorunda değilsiniz.” diyor. “Yaratıcıysanız, oyuncu bir aklınız varsa, öğretim materyalleri oluşturabilirsiniz.”

Şimdi Wakamiya, bilgisayar dersleri veriyor ve düzenli olarak Japonca (ve Google’ın çeviri aracı yardımıyla İngilizce) bloglar yazıyor. Hinadan ilk uygulamasıydı fakat sonuncusu olmayacak gibi gözüküyor.

“Bir sürü fikrim var ve yeni uygulamalar yaratmak istiyorum fakat programlama becerilerim zayıf. Uygulamaları geliştirmek için daha fazla zamana ihtiyacım var.”

Etiketler