Wall Street Journal’ın Bildirdiğine Göre, Apple Çin’in Mobil Uygulamalara Yönelik Düzenlemelerini Konuşmak İçin Çinli Yetkilerle Görüştü

Wall Street Journal’ın Cuma günü bildirdiğine göre Apple çalışanları, Çinli yetkililerle son aylarda bir araya gelerek ülkedeki uygulama mağazasında şu anda bulunan birçok yabancı uygulamanın sunulmasını sınırlayacak yeni kurallar konusundaki endişelerini görüştü.

Haber, konuyla ilgili bilgi sahibi olan kişilere dayanarak, yetkililerin Apple’a kayıtsız yabancı uygulamaları yasaklayan kuralları sıkı bir şekilde uygulaması gerektiğini söylediklerini belirtiyor.

Apple, Reuters’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Son birkaç yılda Pekin, akıllı telefon ve mobil uygulama kullanımını denetleme konusunu genişletti ve şimdi mobil uygulama mağazalarının ve mobil uygulamaların iş detaylarını hükümete sunmalarını zorunlu tutuyor.

Çin’in internet düzenleyicisi Çarşamba günü iş detaylarını tamamlamış ilk grup mobil uygulama mağazalarının adlarını açıkladı, bu da yeni kuralların uygulanmaya başladığını gösteriyor, ancak Apple’ın App Store’u listede yer almıyordu.

Apple, Çin’deki uygulama mağazasının Pekin’in yeni kurallarına nasıl uyacağını açıklamadı. Uzmanlar, Apple’ın uyum sağlamasının Çin’deki uygulama mağazasından on binlerce uygulamanın kaldırılmasına yol açabileceğini belirtti.

Wall Street Journal’a göre, Apple çalışanları kuralların nasıl uygulanacağı ve kullanıcılarını nasıl etkileyebileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

Etiketler