Okyanuslar Yüzen Bariyerler İle Temizlenecek

Ocean Cleanup, yüzen bariyerleri ve doğal okyanus akıntılarını kullanarak plastik atıklardan kurtulmayı hedefleyen tarihin en büyük temizliğini planlıyor.

Okyanuslarımızdaki kirliliği tamamen temizlemek çok büyük çabalar gerektiriyor. Son zamanlarda plastik yiyen mikroorganizmalar gibi bu sorunu çözmek için üretilen projeler görmüştük. Ancak Ocean Cleanup, yüzen bariyerleri kullanarak okyanus akıntılarının plastikleri toplamasını sağlayacak tarihteki en büyük temizlik projesi üzerinde çalışıyor.

Ocean Cleanup Array, 2013 yılında kuruldu ve başarılı bir Kickstarter kampanyasıyla yatırım aldı. Kuruluş, bir dizi kıyı şeridi ve kıyı açıklarında denemeler yaptıktan sonra 2020 yılında büyük ölçekte bir temizlik planlıyor.

Ocean Cleanup V şeklinde yüzen bariyerler kullanmayı planlıyor. Deniz yatağına bağlı bu bariyerler, okyanus akıntıları plastik atıkları hareket ettirdiğinde onları yakalayacak. Ardından yüzeyin altındaki geçirgen olmayan bir perde yardımıyla plastikler yığın haline getirilecek.

Deniz canlıları akıntılar sayesinde bariyerlerden kurtulurken sudan hafif olan plastik atıklar bariyerlerin içinde kalacak. Yüzen bariyerler tasarımları sayesinde plastik atıkları huni gibi ortada toplayacak ve bu sayede plastikler alınıp geri dönüştürülebilecek.

Ocean Cleanup, 100 km’lik bir bariyerin Büyük Pasifik Çöp Yığını’nın %40’ını 10 yılda temizleyebileceğini tahmin ediyor.

Etiketler