Tesla, Şarj Şebekesini Genişletmeyi Planlıyor

Şarj edemedikten sonra elektrikli otomobil sahibi olmak ne anlam taşır ki?

İşte Tesla bu yüzden “supercharger” adlı şebekeyi kurdu. Coğrafyaya yayılmış bu şebeke ile, aracınızı en geç 30 dakika içinde 273 km. yol yapacak şekilde şarj etmeniz mümkün. Tesla Model 3’ün lansman gününde şirket CEO’su Elon Musk, bu şebekede büyük bir genişlemenin de sözünü verdi.

Musk, supercharger şebekesinin 2017’nin sonuna kadar iki kat genişleyeceğini söyledi. Bugün dünya çapında 613 istasyon mevcut. Bu istasyonlarda toplam 3628 adet şarj ünitesi bulunuyor. Musk’ın verdiği sözü esas alırsak; Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik’te 1.200 istasyonda toplam 7000 şarj ünitesine çıkılacağı anlaşılıyor.

Şirketin “Destination Chargers” adlı bir şebekesi daha var. Bunlar, oteller, restoranlar gibi yerlerde bulunan Tesla markası ile işaretlenmiş prizler. Musk, bunların sayısının da 2017 sonuna kadar 4 kat artarak 15.000’e çıkacağını belirtti.

Tesla, genişleme planladığı tek şey sadece şarj şebekesi değil. Şirket, mevcutta 215 olan perakende satış noktalarını, 441’e çıkartacak.

Model 3 gerçekten çok satarsa, Tesla’nın bu ekstra şarj ünitelerine ihtiyacı olacak. Bu açıdan Model 3’ün 2017’nin sonuna doğru teslimata başlanması isabetli bir karar gibi gözüküyor. Tesla belirtilen genişlemeyi sağlarsa, yoldaki tüm otomobillere destek sağlayacak hizmet hazır olacak.

Etiketler