Londra’da Hava Kirliliği Güvercinlerden Sorulur

İnsanlar, güvercinleri yüzyıllarca mesaj getirip götürmeleri için kullandı. Şimdi ise Londra’daki yeni bir proje, güvercinlerin bu tarihi kullanımına modern bir hava katıyor. Plume Labs tarafından geliştirilen Pigeon Air Patrol isimli proje, güvercinlere hava ölçümü yapan sırt çantaları yerleştirerek şehrin hava kalitesi ile ilgili veriler topluyor.

Ultra hafif olan bu sırt çantaları, profesyonel bir güvercin yetiştiricisine ait olan on yarış güvercinine takıldı. Sırt çantaları, güvercinleri adeta hava ölçen mobil cihazlara dönüştürerek kuşların, büyük şehirlerde yaygın olarak görünen ve hava kirliliğine yol açan nitrojen dioksit ve ozon seviyelerini ölçmelerine imkan tanıyor.

Şehirdeki Twitter kullanıcıları, @PigeonAir adresine lokasyonlarını ileterek güvercin sürülerinden anında hava kalitesi ile ilgili bilgi alabiliyor. Plume Labs’e göre projenin amacı, dikkatleri Londra’daki hava kirliliğine çekmek.

Paris temelli şirket, proje sayesinde daha çok insanın Plume Air uygulamasına üye olacağını umuyor. Uygulama, şu an için dünya çapında 200’ü aşkın şehirde aktif. Plume Labs aynı zamanda hava haritası teknolojilerini genişletmek adına bir kitle fonlaması kampanyası yürütmekte.

Etiketler