Goodyear’ın Akıllı Lastikleri Hava Kirliliğini Azaltıyor

Lastik şirketi Goodyear, kelimenin tam anlamıyla sürüşü hayata geçiren konsept bir lastik geliştirdi. 2018 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan lastik, Oxygene olarak isimlendirildi. Açık bir yapıya ve yan duvarında büyüyen canlı yosuna sahip. Lastiğin tasarımı ve yapısı, dış lastik sırtının nemi emmesine ve dolaştırmasına olanak sağlıyor. Ayrıca, yosun büyümek için bu nemi kullanıyor; fotosentez yoluyla karbondioksiti emiyor ve oksijen salıyor. Goodyear’ın tahminlerine göre, Paris boyutlarında bir şehirdeki her otomobil yan duvarları taşıdığı takdirde, her yıl 4 bin tondan fazla karbondioksit lastikler tarafından emilecektir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, hava kalitesi WHO tarafından ölçülen kentsel alanlarda yaşayan insanların %80’inden fazlası, yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kalmakta. Buna karbon monoksit ve kurşun gibi kirleticiler de dahil. Bu yeni lastik ise bu soruna bir yanıt olarak geliştirildi. Goodyear Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın Başkanı Chris Delaney’e göre, “Daha akıllı, daha yeşil altyapı ve ulaşım, kentsel hareketliliğin ve kalkınmanın en acil güçlüklerini ele almak için çok önemli olacak.” diyor. Oxygene lastik insanları bu zorlukların nasıl çözüleceği konusunda daha fazla düşünmeye teşvik etmek için tasarlandı. 

Oxygene lastikler, geri dönüştürülmüş lastiklerden yapılmış lastik kauçuk tozu ile 3D basımıyla yapıldı. Lastikler, elektronikleri çalıştırmak için fotosentez sırasında yosun tarafından üretilen enerjiyi kullanıyor. Bu elektronikler; yerleşik sensörler, bir yapay zeka işlem ünitesi ve yaklaşan şerit değişikliklerini uyarmak için renk değiştiren ışıkları içeriyor. Oxygene, yüksek kapasiteli mobil bağlantıya olanak vermek için görünür ışık iletişim sistemi kullanıyor. Bu, lastiğin akıllı mobilite yönetim sistemlerine bağlanmasını sağlayabilir. 

Etiketler