Spotify, Telif Ücreti Konusunda Müzik Yayıncıları Birliği ile Anlaşmaya Vardı

Dünya çapında en çok bilinen müzik yayın hizmeti Spotify, ödenmemiş telif ücretleri konusunda Amerikan Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği (NMPA) ile anlaşmaya vardı.

Bu anlaşma ile müzik yayıncıları, daha önce sahipliği “bilinmiyor” statüsünde gözüken şarkılar için, Spotify’dan telif hakkı alabilecekler. Bu uygulama sadece Amerika’da geçerli olacak.

Konuyu takip eden bir kaynaktan alınan bilgiye göre, anlaşma 16 milyon $ ödenmemiş telif ücreti ve programa katılanlar arasında paylaştırılacak 5 milyon $ içeriyor. Böylelikle toplamda 21 milyon $’a erişiyor.

Anlaşma, Spotify’ın telif ücreti ödemesi yapmaması konusunda pek çok dava açılmasından sonra geldi. Bu davaların toplam büyüklüğü, yüzlerce milyon $’ı buluyor. NMPA ile anlaşmaya varılması, bu davaların önünü kesebilecek bir gelişme. Zira NMPA, Amerikan müzik yayıncıları ve söz-müzik yazarları için, temel ticari birlik olma statüsünde bulunuyor.

Spotify İletişim ve Kamu Politikaları Küresel Yöneticisi Jonathan Prince şöyle diyor: “Her zaman söylediğimiz gibi; yayıncı ve söz-müzik yazarlarına son kuruşuna kadar ödeme yapmaya hazırız. NMPA çalışanlarının bu anlaşmaya varılması sürecindeki yoğun emeklerini takdirle karşılıyoruz. Kapsamlı bir yayın yönetim sistemi oluşturduğumuz bu dönemde, kendileri ile iş birliğini daha da geliştirme fırsatlarını kolluyoruz.”

Varılan anlaşma, Spotify’daki şarkıların Amerika’da 30 Haziran 2017’ye kadarki kullanımını kapsıyor.

Yayıncıların bu anlaşma kapsamına girmeleri için Nisan ayının başından itibaren 90 günleri olacak. Bunu değerlendirip programda yer alan yayıncılara ödemeler üç şekilde yapılacak:

  1. 5 milyon $ büyüklüğündeki bonus fondan pay alacaklar
  2. Statüsü “eşleşmemiş” veya “beklemede” olan şarkılar için hak iddia etme işini, online bir portalden yapıp telif ücreti alabilecekler
  3. Hak iddia edilmemiş olan şarkıların telif ücretlerinin bir kısmını alabilecekler. Bu pay, şarkılarının Spotify’da ne kadar sıklıkta çalındığına göre değişecek.

NMPA’ya göre varılan anlaşma, Spotify’ın hak sahiplerini tanımlama sürecinde hatasız ve verimli olmasını garanti edecek. NMPA ayrıca bu anlaşma ile, Spotify ve yayıncılar arasında, iş ilişkilerini güçlendirecek şekilde, doğrudan lisanslama yolu oluşturduğunu söylüyor.

Etiketler