Jack Dorsey Açıkladı: Twitter’ın 140 Karakter Limiti Değişmeyecek

Twitter’ın 140 karakter limitini genişletmeyi planladığına dair dedikodular, bu yılın başından itibaren dönmeye başlamıştı. Ancak CEO Jack Dorsey’e göre, bu limit hep olduğu gibi kalacak.

NBC Today Show röportajı sırasında, “Limit kalıyor.” diyen Dorsey, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bizim için iyi bir kısıtlama ve bize anlık özlük sunuyor.”

Ocak ayında, tweetlerin 10,000 karaktere kadar çıkacağına dair yazılar yazılmış, makaleler yayınlanmıştı. O zamanlar çoğu kullanıcı bu durumdan hoşnutsuz olacaklarını belirtmiş, hatta öfkelenerek 140 karakter limitini kaldırmanın sitenin tasarım ve kişiliğini bozacağını öne sürmüştü. Dorsey’nin cevabı gecikmedi. Attığı bir dizi tweet ile Twitter’ın yeni özellikler inşa etmek konusunda kendini geri tutmayacağını, ancak bu yeni özelliklerin, hizmeti kullanan insanların talepleri doğrultusunda şekilleneceğini belirtmişti.

“Twitter’da insanların neler yaptığını gözlemleyerek uzun bir süre geçirdik. Kullanıcıların bit metnin ekran görüntüsünü alıp onu tweetlediklerini gördük. Pekiyi onun yerine bu metin, gerçekten de bir metin olsa nasıl olur? Bu metin, aranabilir hale gelir, ön plana çıkartılabilir. Bu da daha fazla kullanışlılık ve güç demek.”

Her ne kadar Dorsey, 140 karakter limitinin hiçbir yere gitmeyeceğini belirtiyor olsa da, Twitter’ın farklı bir tweet genişletme özelliği getirmesi yine de mümkün. Ne de olsa geçtiğimiz yaz, mesajlaşma hizmetindeki 140 karakter limitini kaldırmıştı.

O zamandan bu yana Dorsey, bulduğu her fırsatta iddialı ürün değişiklikleri yapma konusundaki hevesini yinelemiş, hizmetinin yalnızca ana kullanıcılar için değil, daha geniş kitlelere hitap edebilmesi adına daha kullanılabilir ve basit özellikler sunacağını vurgulamıştı. Kullanıcı büyümesindeki yavaşlık ile uzun zamandır boğuşmakta olan Twitter için ürününde etkili değişimler yapmak, büyük önem taşıyor. Aylık aktif kullanıcı sayısı geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 307 milyondan 305 milyona düştü… Bugün, Twitter’ın onuncu yıldönümü.

Geçtiğimiz cuma günü Dorsey şu açıklamada bulundu: “Twitter, dünyada nelerin olup bittiğini öğrenmenin en kolay yolu. Hem yirminci, hem de otuzuncu yıldönümümüz için burada olacağız. Çok gerekli bir hizmet ve bizim de ulaşmak istediğimiz pek çok amacımız var.”

Biz de DigitalTalks olarak Twitter’ın 10 yılını kutluyoruz! #LoveTwitter

Etiketler