Çin’in Rüzgâr ve Güneş Enerjisi Kapasitesi Artıyor

Dumanlı günler şu anda Pekin’de hayatın bir parçası olabilir, ancak geçtiğimiz günlerde Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Çin kömür kullanımını bırakıp güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesini hızla artırıyor.

2014 ile karşılaştırıldığında Çin’in geçen yılki rüzgârdan enerji üretme kapasitesi %32 artarken, güneşten enerji üretme kapasitesi %74 arttı. Enerji Ekonomisi ve Finans Analizi Enstitüsü’nden Tim Buckley’nin New Scientist dergisine yaptığı açıklamada “Çin’in 2015 yılındaki rürgar kurulumları 32.5 gigawatt ile tüm zamanların dünya rekorunu kırdı.” dedi ve Çin’in 2014 yılında 20.7 gigawatt ile yeni rüzgar kapasitesini bu değerlere en çok yaklaştıran ülke olduğunu kaydetti.

Bu arada Çin’in kömür tüketimi % 3.4 oranında azaldı. Rüzgar, güneş, nükleer, doğal gaz ve hidroelektirik enerjinin tamamına kıyasla kömür dünyadaki karbon kirliliğinin % 20’sini oluşturuyor.

Alınan haberlere göre dahası da var, iddialara göre Amerika Birleşik Devletleri’nin temiz enerji planlamasının da çok ötesinde 2020’ye kadar enerji sektöründeki karbon salınımında % 60’lık bir azalma olacak. Fakat belki daha da önemlisi, temiz enerjiyi teşvik ederek Çin, dünyaya Paris İklim Anlaşması’nı geçerli kılınması gerektiğiyle ilgili bir mesaj gönderiyor. Geçtiğimiz Aralık ayında 195 ülkenin liderinin ülkelerinde katı yakıt kullanımının bırakılmasının sağlanmasında anlaşmaları tarihi bir olaydı…

Amerika başkan adayları iklim değişikliği gerçeğini inkar ededursun, enerjinin kaçınılmaz geleceğine giden yolda Çin dünya lideri olacağa benzer.

Etiketler