Temassız Ödemeler Güvenli ve Verimlidir

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde çeşitli yayın organlarında temassız kartlarla ilgili olası bir dolandırıcılık olayına ilişkin haberler yer aldı. Sosyal medyada da sıkça paylaşılan bu içeriğe istinaden Bankalararası Kart Merkezi (BKM) konuya ilişkin bilgilendirici bir bülteni bizlerle paylaştı:

En Güvenli Ülkelerden Biriyiz

– Temassız kart teknolojisi ve güvenlik standartlarına göre, temassız özellikli bir kartla işlem yapılabilmesi için öncelikle ödeme kabul cihazının işlem yapmaya hazır hale getirilmesi gereklidir. Ödeme işleminin gerçekleşmesi için temassız kart, hazır cihaza 4 santimetreden daha yakın olmalıdır. Daha uzak bir mesafeden işlem gerçekleştirilmesi bugünün işlem standartları gereği mümkün değildir.

– Temassız özellikli kart ve cihazlar ulusal ödeme şemalarının getirdiği ek güvenlik standartlarına tabidir. Ayrıca, ödeme kabul cihazları bankaların belirlediği risk kriterlerine uygun kişilere verilmektedir ve bankaların devamlı kayıt ve takibi altındadır.

– Temassız kartlara yönelik özel kontrollerin yanı sıra temassız özellikli kartların sınırlı ödeme limitleri mevcuttur.

– Ek olarak, son üç yıllık BKM’ye yapılan farklı dolandırcılık bildirimleri dikkate alındığında, her 1 milyon temassız işlem için ortalama 140 adet, yani %0.014 oranında bir dolandırıcılık vakası bildirimi yapılmıştır. Bu rasyo, Türkiye’nin teknolojik altyapı ve yurtiçi kuralları sayesinde yurtdışındaki benzer ödeme sistemleriyle karşılaştırıldığında en güvenli ülkelerden biri olduğunu göstermektedir.

Temassız Ödemeler Verimlilik Yaratıyor

Temassız ödemeler kart sahiplerine hız ve kolaylık sunar, kartın elden bırakılmamasına imkan sağladığı için kaybolma, çalınma ve kopyalanma riskini azaltır. İşyerlerine artan verimlilik ve azalan operasyonel maliyetler başta olmak üzere birçok fayda sağlar. Bu özellikleriyle temassız ödemeler zaman kazandırır ve ülke ekonomisinde verimlilik yaratır.

Dünyada temassız ödeme kabul eden işyeri sayısı son bir yılda %72 artarken, Türkiye’de temassız cihaz adedi üç katına çıkarak 300 bin adedi bulmuştur. Hızla kabul gören temassız teknolojisi ile bugün dünyada 4 milyon işyerinde temassız işlem yapılıyor.

Avrupa’da bugün kartlı işlemlerin %13’ü temassız gerçekleşiyor. Ülkeler bazında bakacak olursak, Çek Cumhuriyeti’nde kartlı ödemelerin %72’si , Polonya’da %55’i, Macaristan’da ise %40’ı temassız olarak gerçekleşiyor. Ödeme sistemlerinde lider olan Türkiye’de %1 olan bu oranı, Avrupa ortalama seviyesi olan %13’lere ulaştırmak en önemli hedefimiz.

Temassız ve yakın alan iletişimi (NFC) ile ilgili daha fazla bilgiye linklerden ulaşabilirsiniz.

Etiketler