New York’un Pis Metro Kokusuna Kazı-Kokla Posterleri Çözüm Olabilir Mi?

New York metrosundan gelen kokular, neredeyse şehrin kendisi kadar çeşitlilik gösteriyor: Sıcak yaz günleri, keskin bir çöp çorbası kokusu yaratırken, karlı kış günleri ıslak köpeklerin kokusunu beraberinde getiriyor. İşe metroyla giderken ton balıklı sandviçlerini afiyetle yiyen arkadaşlarımızı da unutmayalım. Tabii ki ulaşım hatlarının güller gibi kokmasını sağlamak, çözülmesi gereken bunca sorun varken, belediyenin öncelikleri arasında gelmiyor. Girişimci bir görsel sanatlar öğrencisi ise bu kokuları tez projesi haline getirmeye karar verdi.

Angela H. Kim, tezi için kazı-kokla posterleri oluşturdu ve New York’un en işlek metro istasyonlarına astı. Bu istasyonlardaki yolcular, uçucu yağlara batırılmış etiketleri kopartarak vanilya, gül ve lavanta gibi farklı kokularla, bir anlığına olsa bile şehrin kokusundan arınabiliyorlar.

Kim’in oluşturduğu bu gerilla posteri, adeta resmi bir belediye bildirisine benziyordu. Posterin üzerine de dikkat çekici bir istatistik eklenmişti: 2008 ile 2013 arasında metro tarifeleri yüzde 25 artarken, temizlik görevlileri sayısı ise yüzde 48 oranında azaltılmıştı. Kim’in projesi, aslında daha büyük bir sorun olan çöp kirliliği için yalnızca bir yara bandı niteliğinde, ancak hiç olmazsa farkındalık yaratmaya yarayabilir.

2015 yılında yerel bir televizyon kanalı, metro temizliği üzerine kendi araştırmasını gerçekleştirdi. İstasyonların yüzde 80’i, belediyenin kendi koyduğu standartların altında kaldı. Kötü kokular yaymak bir yana, bu çöpler, kemirgenleri çekerek ray yangınlarına sebep oluyor ve ulaşımda aksamalara yol açıyor.

Etiketler