Sizi İşe Aldıracak Altın Değerindeki Yetkinlikler

Geçtiğimiz günlerde LinkedIn, 2015’te insanları işe aldıran en etkili yetkinlikleri sıraladı. Bu datayı, websitesi üzerinden yapılan işe alım faaliyetlerini analiz ederek derledi.

‘Cloud’ ve dağıtılmış programlama

2015, tam anlamıyla Cloud (Bulut teknolojisi üzerinden veri depolama) yılıydı. Cloud ve dağıtılmış programlamanın adaylarda en çok aranan nitelik olması hiç şaşırtmadı. Bu trendin, 2016 yılında da yükselmesi bekleniyor. Eğer siz de bir an önce iş bulmak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden Hadoop, HBase ve Hive gibi programları öğrenmeye bakın.

İstatistiksel analiz ve veri madenciliği

Eminiz ki 2015 yılı boyunca her birimiz ‘big data’yla ilgili en az bir makaleyle karşılaşmışızdır. Big data, gün geçtikçe postlar, tweetler, videolar ve fotoğraflarla daha da büyüyor. Bunun sonucunda da şirketler, gitgide daha çok veriyle boğuşur durumda. Doğru müşterileri hedefleyebilmek ve onlara doğru ürünleri pazarlayabilmek adına bu datanın analiz edilmesi gerekiyor. Bu nedenle de firmaların istatistik bilen ve SPSS, SAS, KNIME ve R Programlama gibi araçları kullanabilen çalışanlara ihtiyacı var.

Kampanya yönetimi / Arama motoru pazarlaması (SEM) ve arama motoru optimizasyonu (SEO)

İnternetten önce en büyük reklamcılık aracı, televizyondu. Şimdi ise internet, reklamcılık için televizyondan çok daha işlevsel bir rol üstleniyor, zira internet reklamları çok daha kolay bir şekilde ölçümlenebiliyor. Şirketler, çerezler ve farklı algoritmalar kullanarak, kullanıcıları takip edebiliyor ve onların ilgisini çeken reklamları gösterebiliyor. Doğal olarak birilerinin bu reklamları yaratması ve bütçeleri oluşturması gerekiyor. SEO ve SEM pazarlamacıları ile kampanya yöneticileri, bu reklamları tasarlamak, yerleştirmek ve yönetmekten sorumlu. Böyle bir iş arıyorsanız, öncelikli olarak Google Adwords, Google Analytics ve birkaç e-mail pazarlama programını kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor.

Entegre yazılım geliştirme

Yazılım programcılığı yetkinlikleri, 2016 yılında da popüleritesini koruyacak. Şirketler pek çok farklı yazılım programı kullanıyor. Tüm bu programların birbiri ile uyum içerisinde çalışmasını sağlamak ise oldukça zor bir iş. Bazı durumlarda şirketlerin, iki sistemin uyuşması için kurum içi yazılım programları geliştirmesi gerekebiliyor. Bu nedenle çoğu şirketin, iki veya daha fazla program arasında bir nevi ara buluculuk yapması için entegre yazılım geliştirme uzmanlarına ihtiyacı var.

Mobil uygulama geliştirme

Bir mobil uygulama, aklınıza gelebilecek her şey için kullanılabilir. Yine de şirketler, tüketicileri için hep daha fazla uygulama tasarlıyorlar. Bu uygulamaları yaratmak, tek başına yeterli değil. Onların sürdürülebilir olması, gerektiğinde düzeltilmesi ve değişen teknolojiyle birlikte güncellenmesi şart. Eğer siz de uygulama geliştirmeyi öğrenmek istiyorsanız, hiçbir şey için geç kalmış değilsiniz!

Etiketler