LinkedIn Son Çeyrek Finansal Raporunu Duyurdu

LinkedIn, 2015 son çeyrek finansal raporunu duyurdu. Şirketin aynı duyuruda 2016 için tahmin ettiği finansal tablo, piyasanın beklentisinden düşük çıkınca hisse değeri %40’a yakın azaldı. Böylelikle şirketin piyasa değerinden 10 milyar $ silinmiş oldu.

Aslında şirketin Perşembe günü açıkladığı 2015 yılı son çeyrek kar ve geliri, analistlerin tahminlerinden yukarıdaydı. Buna rağmen hisse değeri, seans sonrası piyasada ani düşüşe geçti. Bu düşüş, Cuma günü seansına da sıçradı ve 2011 yılında halka açılmasından bu yana gerçekleşen en kötü performansını sergiledi.

Şirket 2015 yılı son çeyrek performansına ilişkin, hisse başına 94 cent kar ve toplam 862 milyon $ gelir raporladı. Thomson Reuters’in bir tahminlemesine göre analistler, hisse başına gelir için 78 cent ve toplam 858 milyon $ gelir bekliyorlardı.

LinkedIn 2016 yılının ilk çeyreği için ise, 820 milyon $ gelir ve hisse başına 55 cent kar beklediğini açıkladı. StreetAccount’a göre Wall Street ortalama olarak, 868.3 milyon $ gelir ve 75 cent hisse başına kar bekliyordu.

Şirketin CEO’su Jeff Winer hazırlanan bildiride: “2016 stratejimiz, daha yüksek değer ve etki yaratacak, ancak nicelik olarak daha az sayıda girişime odaklanmak olacak. Bu sayede var olduğumuz tüm iş alanlarında güçlenip kaldıraç etkisi elde edeceğiz. Yol haritamızı basitliği, önceliğimizi belirlemeyi, yüksek ROI getirmeyi ve yatırım etkisi yaratmayı öne çıkartarak destekleyeceğiz.” dedi.

Şirketin CFO’su Steve Sordello, 2016 yılı beklentilerinin, uluslararası piyasalardaki mevcut ekonomik durumun baskısını yansıttığını söyledi. Sordello, sponsorlu içeriğe odaklanmanın, şirketin gelirini kısa vadede artıracağını ekledi. 2015’in son çeyreğinde LinkedIn, bir önceki yılın son çeyreğinde 643 milyon $ olan gelirini %34 artırmış oldu. Hisse başına kar ise, 2014 son çeyreğine göre %54 arttı.

Monnes, Crespi, Hardt & Co. şirketinden analist James Cakmak’a göre, Wall Street hisse değerini yeniden değerleme konusunda doğru bir iş yaptı. Cakmak, iş modelindeki zayıflığı, büyümeyi sürdürebilme konusundaki yetersizliği ve yeni ürünlerde büyüme planlarının bekledikleri gibi olmadığını gördüklerini söyledi.

LinkedIn, son çeyreği 414 milyon üye ile kapattığını açıkladı. StreetAccount’a göre en yüksek tahmin, 409.7 milyon şeklindeydi.

Şirket, hisse değerindeki bu düşüşle, Amerika’daki ana endekslerden çok daha kötü bir performans sergilemiş oldu.

Etiketler