Amazon, Prime Video ve Studios’tan İşten Çıkarma Yapacak

Amazon.com, Çarşamba günü şirket içi bir paylaşımda, şirketlerin son iki yıldaki büyük işten çıkarmalarını 2024’e kadar uzatması nedeniyle yayın ve stüdyo operasyonlarında birkaç yüz çalışanı işten çıkaracağını belirtti.

Amerika’daki Prime Video ve Amazon MGM Stüdyolarında işten çıkarmayla karşı karşıya olan personel Çarşamba günü ve diğer birçok bölgede hafta sonuna kadar bilgilendirilecek.

Çevrimiçi perakende devi geçen yıl, salgın sırasında endüstrinin yoğun şekilde işe alım yapmasının ardından ABD’deki teknoloji sektöründeki işten çıkarma dalgasının bir parçası olarak 27.000’den fazla kişiyi işten çıkardı.

Reuters tarafından görülen açıklamaya göre; Prime Video ve Amazon MGM Studios’un kıdemli başkan yardımcısı Mike Hopkins çalışanlara şunları söyledi: “Yatırımlarımızı artırırken belirli alanlardaki yatırımları azaltma veya durdurma fırsatlarını belirledik ve en fazla etkiyi sağlayacak içerik ve ürün girişimlerine odaklandık.”

Şirket, son yıllarda medya işini desteklemek için agresif bir harcama yaptı; bunlara MGM için yapılan 8,5 milyar dolarlık anlaşma ve 2022’de Prime Video’da yayınlanacak olan “Yüzüklerin Efendisi: Gücün Yüzükleri”nin ilk sezonu için yapılan yaklaşık 465 milyon dolar da dahil.

Ayrıca rakipleri Netflix ve Walt Disney’in hamlelerine benzer şekilde Prime Video’da reklamların yanı sıra bazı pazarlarda daha pahalı, reklamsız abonelik opsiyonu da sunulacak.

2022 ve 2023’teki yaygın işten çıkarmaların ardından birçok şirket, kaynaklarına yeniden öncelik vererek artık belirli projeleri ve bölümleri hedef alıyor.

Amazon yakın zamanda Alexa sesli asistan bölümündeki bazı personeli işten çıkarırken, Microsoft da LinkedIn profesyonel ağındaki bazı çalışanlarını işten çıkardı.

Etiketler