Blue Origin’in Roketinin İnişini Bir de Roketin Açısından İzlemeye Ne Dersiniz?

Blue Origin’in New Shepard isimli roketinin inişini mümkün olan her açıdan izlemiş bulunuyoruz. Ancak şimdi, yolculuğu bir de roketin bakış açısından izleyebiliriz. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos tarafından yönetilen şirket, aracın 22 Ocak’ta yaptığı ikinci inişinin Vine videosunu yayınladı. Video, ek motora sabitlenmiş bir kamera sayesinde çekilmiş ve yalnızca 6 saniye sürüyor. Görüntü, New Shepard’ın ayaklarını açarak motorlarını iniş için yeniden ateşlemesini gösteriyor.

Blue Origin, geçen yıl uzaya fırlattığı New Shepard isimli roketini başarılı bir şekilde indirdiğini duyurduğu zaman uzay topluluğu üzerinde adeta bir şok etkisi yaratmıştı. Her ne kadar SpaceX de Falcon 9’u ondan kısa bir zaman dilimi sonrasında indirmiş olsa da bu, daha önce yapılmamış bir şeydi. Ancak Blue Origin, Ocak ayında yine aynı roketi fırlatıp geri getirdiğini duyurduğunda herkesi tekrar şaşırtmayı başardı. Nihayet bir roket, yeniden kullanılabilir hale gelmişti.

Şu anda New Shepard, Blue Origin’in tek aracı; yolcuları alt yörüngesel uzaya götürmek için tasarlandı ve burada yolcular, dört dakikalık ağırlıksızlığı deneyimliyor. Ancak şirket, roketleri ile daha da büyük işler yapmak peşinde. Bezos, Blue Origin’in üç yıldır yörüngeye ulaşabilecek bir roket üzerinde çalıştığını ve bu yıl içerisinde detayları paylaşacağını belirtti.

Etiketler