Twitter Verileri Sızdı: Tweet Sayısı Ciddi Düşüşte

Twitter’ın sızan uygulama programlama arayüzü (API) verilerine göre Ağustos 2014 tarihinde zirveye ulaşan günlük Tweet sayısı o günden itibaren %50’den fazla oranda düşüş yaşadı. Uygulama programlama arayüzü diğer uygulamaların düzgün çalışabilmesi amacıyla Twitter’a erişmek için kullanılan bir portaldır. Bu verilerin 2013 yılından beri Twitter kullanıcılarını takip eden bir uygulama geliştiricisi tarafından Business Insider’a gönderildiği belirtildi.

Kaynağa göre 1 günde atılan Tweet sayısı Ağustos 2014’te 661 milyon ölçülerek zirveye ulaştı. Bu dönem içerisinde Dünya Kupası finallerinin yapıldığını da belirtmek gerek. Ocak 2016’da ise 1 günde atılan Tweet sayısının 30 günlük süre baz alındığında ortalama 303 milyon olduğu kaydedildi.

Twitter_Atılan_Tweet_Sayıları

Twitter sözcüsü Business Insider’a yaptığı açıklamada ” Söz konusu veri gerçeği yansıtmamaktadır.” dedi. Üçüncü parti verilerle ilgili yorum yapmama gibi bir politikası bulunan şirket ayrıntıya girmekten kaçındı.

Doğru olsun veya olmasın bu rakamlar Twitter için sorun teşkil edebilir. Bu veriler uygulama geliştiricilerin platform üzerinde ölçüm yapabilmesi için Twitter veri kümelerinden aldığı örnekler. Eğer söz konusu rakamlar doğruysa, insanlar artık Twitter’ı daha az kullanıyor demektir. Doğru değilse, geliştiricilerin platform üzerinde gördüğü veriler yanıltıcı anlamına gelir.

Twitter’ın başı uygulamayı aktif olarak kullanmayan kullanıcılarla halihazırda dertte. Twitter’dan açıklanan verilere göre “aylık aktif kullanıcı” sayısındaki büyüme 320 milyonda saplandı kaldı.

Uygulama geliştiricilerin elde ettiği örnek dataların daha önce de yanıltıcı olduğu kanıtlandı. Temmuz 2014’te Business Insider’a sızdırılan diğer bir uygulama programlama arayüzü veri örneği, Twitter’ın aylık aktif kullanıcı sayısında düşüş olacağını öngörmüş ancak bu gerçekleşmemişti. O yıl söz konusu kullanıcı sayısında çok az artış yaşanmış ve Twitter’ın kendi ölçümlerine göre platforma üye olan ancak hiçbir aktivitede bulunmayan kullanıcılar olduğu görülmüştü.

Twitter’ın SEC’e ( Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu) verdiği rakamlar ile geliştiricilerin arayüz aracılığıyla gördüğü rakamlar arasındaki fark, geliştiricilerin Twitter’ın aylık aktif kullanıcılarını nasıl hesapladığını görememesinden kaynaklanıyor. Geliştiriciler sadece aktif kullanıcı ve hesapları görebiliyor.

Twitter ayrıca kullanıcı tahminlerini açıklamayı, “üçüncü parti uygulamalar sunucularımıza elle tutulur kullanıcı hareketi olmadan rutin güncellemeler sebebiyle otomatik olarak bağlanıyor olabilir ” gerekçesiyle durdurmuştu. Twitter Aralık 2014’ten beri tahminlerini açıklamayı bıraktı ve Twitter’ın kullanıcı hareketlerinin ne kadarlık bir kısmının insanlar haricinde gerçekleştirildiğinin tahminini daha da zorlaştırmış oldu.

Verileri sızdıran kaynağa göre Twitter medya profesyonelleri ve politikacılar gibi çekirdek bir profesyonel kullanıcıyı elinde tutmayı başarmış olsa da arkadaşlarıyla sürekli Tweet atarak iletişimde olan genç kullanıcıları kaybetti. Genç kullanıcılar ileri yaştaki kullanıcılara nazaran 2-3 kat daha fazla Tweet atıyor. Bu genç kitlenin Snapchat ve Instagram gibi rakip uygulamalara kaydığı düşünülüyor. Her iki uygulamanın da son yıllarda Twitter’ın aylık aktif kullanıcı sayısını geçtiği biliniyor.

Söz konusu duruma diğer bir sebep ise Twitter’ın otopilot ile Tweet atan spam hesapları silmesi olabilir. (Ancak bu durum Twitter’ın 1 yıl önceki aktivitesinin çok büyük bölümünün spam olduğu anlamına gelebilir.)

Genel anlamda bu veriler Twitter’ın aktif kullanıcı sayısının 2 yıldır durağan olduğunu gösteriyor. Twitter kendi istatistiklerinde de benzer bilgiler paylaşmıştı. Ancak şirketin “aylık aktif kullanıcı” sayısı içerisinde Twitter güncellemesini zorunlu tutan başka bir uygulama tarafından uygulama üzerinde gerçekleştirilen ve aslında kullanıcılar tarafından bilinçli olarak yapılmayan aktiviteler de bulunuyor.

Veriler, Twitter’ın uzun zamandır üye olan ancak bir daha uygulamayı hiç kullanmamış kullanıcılarla da sorun yaşadığını gösteriyor. Twitter’da açılan toplam hesap sayısının 1.6 milyar olduğu söyleniyor. Tüm bu hesapların büyük bir kısmının Tweet atmayıp sadece okuyan veya spam hesaplar olduğuna inanılıyor.

Verileri sızdıran kaynak, 100 bin Twitter hesabının örnek olarak kullandığını dile getirdi. Veriler, toplam hesap sayısını, aktif hesap sayısını, yeni hesap sayısını ve aktif olarak Tweet atan hesap sayısını gösteriyor.

Twitter’ın aylık aktif kullanıcı sayısını 320 milyon olarak bildirmesine karşın söz konusu kaynak gerçekten Tweet atan veya yeni hesap açan kullanıcı sayısının 30 günlük dönem için 130 milyon civarında dolaştığını iddia ediyor. Bu gariplik şöyle açıklanabilir: Twitter bu dönem içerisinde giriş yapmış her kullanıcıyı “aktif” olarak nitelendirirken bilgileri sızdıran kaynak ise bu dönem içinde giriş yapmış ve sadece bir aksiyon gerçekleştirmiş olan kullanıcıları sayıyor.

Kaynağa göre aktif olmayan hesapların büyük çoğunluğu sahte hesaplar. Takipçi satın alabildiğiniz bir ekosistem hala büyümeye devam ediyor. Twitter bu sahte hesapların kökünü kazımaya çalışsa da maalesef hepsiyle baş edemiyor.

Etiketler