Apple’ın Artırılmış Gerçeklik Üzerinde Çalışan Bir Ekibi Varmış

Financial Times haberine göre Apple; VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) uzmanlarından oluşan, bu teknolojileri geliştirecek büyük bir takım oluşturmuş. Rapora göre takım, çoktan prototip başlıklar (headset) üzerinde çalışmaya başlamış bile.

Bu gizli araştırma biriminde, söylenenlere göre yüzlerce çalışan var. Çalışanların çoğu Microsoft ve Lytro gibi firmalardan transfer edilmiş. Geçtiğimiz hafta ise Apple, hem VR hem de AR’da tecrübesi olan, 3 boyutlu arayüz uzmanı Doug Bowman’ı takımına dahil etmiş.

Şirket geçtiğimiz yıl; Metaio, Faceshift ve Emotient dahil olmak üzere birden fazla VR ve AR teknoloji şirketini satın almıştı.

Apple aynı zamanda kasklı ekranlara ait pek çok patente sahip.

Her ne kadar Apple’ın tasarım müdürü Jony Ive, geçtiğimiz yıl New Yorker’a verdiği röportajda, insan suratının bilgisayar için yanlış yer olduğunu düşündüğünü belirtmiş olsa da, CEO Tim Cook; Oculus Rift ve Microsoft ile rekabet etmesini isteyen kişinin ta kendisi.

Cook, “Yapay gerçeklik açısından baktığımız zaman, bunun niş bir alan olduğunu söyleyemeyiz.” diyor. “Bence oldukça havalı olabilir ve ilginç uygulamalar yaratılabilir.”

Apple’ın VR ve AR sektörlerine atılması hiç şaşırtıcı değil… Apple, sürekli son teknolojiler üzerinde Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Ancak yine de bu çalışmalar, ilgili ürünlerin piyasaya sürüleceği anlamına gelmiyor.

VR bu yıl büyük bir patlama yaşayacak. Facebook’un Oculus Rift’inin, Mart ayında piyasaya sürüldükten sonra teknoloji dünyasında bir fırtına etkisi yaratması bekleniyor. HTC de Vive isimli setini bu yıl piyasaya sürmeyi planlıyor. Sony ise PlayStation VR ile ön planda. Apple, tüm bu olan bitene ayak uydurmayacak kadar saf değildir herhalde.

Apple’ın geliştirmek istediği ürünler arasında yalnızca VR ve AR setleri bulunmuyor. Şirketin aynı zamanda otonom bir araba üzerinde çalıştığı dedikoduları da dönmekte. Söylentilere göre kod adı Proje Titan olan takımın, 1000’e yakın çalışanı var.

DigitalTalks İlkbahar'16- Banner

Etiketler