Tesla’nın Ev Tipi Bataryası Nihayet Satışa Çıkıyor; İlk Durağı ise Avustralya

Nick Pfitzner’a göre Tesla Powerwall, tek kelimeyle “harika“.

Sydney’in Hills bölgesinde yaşayan Nick Pfitzner, Avustralya’da dört gözle beklenen enerji depolama bataryasını evine yerleştiren ilk ev sahiplerinden.

Tesla Eylül ayında Powerwall’u Avustralya’da piyasaya süreceğini duyurmuştu. Bir Tesla temsilcisi, verdiği bir röportajda Avustralya nüfusunun yoğun bir kısmının solar enerji tükettiğinden dolayı öncelikli pazar haline geldiğini açıklamıştı.

Bir IT çalışanı olan Pfitzner ise, Powerwall’ın piyasaya çıkışını, ilk defa Nisan 2015’te Tesla CEO’su Elon Musk tarafından tanıtılmasından beri takip ettiğini belirtiyor. Avustralyalı solar enerji şirketi Natural Solar’a birkaç hafta önce ön ödeme yapan Nick, bir adet dönüştürücü ve solar paneller ile birlikte 7 kilovatlık bir model seçmişti.

Nick’e göre, “Kendi bataryanıza sahip olmanın ve panelleri mümkün olduğunca güçlendirmenin kesinlikle yadsınamayacak finansal getirileri var.” Gün içerisinde solar paneller tarafından üretilen enerjiyi depolayarak ev sahipleri, elektrikli ısıtıcıların yarattığı maliyete ve enerji fiyatlarının artmasına karşı daha sağlam durabiliyor.

Pfitzner’ın hesaplamalarına göre ailesi için bu yatırım 8 yıldan az sürede kendi kendini amorti edecek. “Eğer enerji fiyatları artarsa veya karbon vergisi gibi bir uygulamaya tekrar geçersek, kesinlikle bu yatırım daha da güzel olacak.”

Sadece Powerwall’ı kurmakla kalmayan Pfitzner, aynı zamanda depolanmış enerjisini en çok talep gören zamanlarda satmayı planladığın açıkladı.

Pfitzner kendini büyük bir Tesla hayranı olarak tanımlıyor: “Eğer yakın zamanda Elon Musk’tan bir telefon alırsam büyük bir ihtimalle bayılırım.” Ancak kendisi henüz bir Tesla aracına sahip değil. “Tesla’yı Roadster’dan beri takip ediyorum. Model 3’te gözüm var; bizim için finansal açıdan uygun olabilir.”

Her ne kadar Pfitzner baştan aşağı bir çevreci olmasa da, iklim değişikliği konusunda kendi payına düşeni yapması gerektiğinin farkında. Powerwall’ın da bu konuda ona yardımcı olabileceğini düşünüyor: “Ben ‘yeşil delisi’ değilim, ama yine de bir yerden başlamak lazım.”

powerwall-nick-pfitzner-tesla
IMAGE: HUGO SHARP PHOTOGRAPHY

Avustralya’nın Powerwall’a İlgisi Büyüyor

Natural Solar CEO’su Chris Williams’a göre Powerwall’a Avustralya’dan gelen ilgi olağanüstü.

“Duyuruyu yaptıktan sonra aldığımız tepki benzersizdi, bu da yüksek sayıda sipariş almamıza yol açtı. Bu yenilenebilir enerji sektöründe gerçekten de bir dönüm noktası ve biz de bunun bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz.”

Önümüzdeki haftalarda Natural Solar, Avustralya çapındaki evler ve ofisler için  Powerwall’u satışa çıkartacak. Ancak Williams, Pfitzner’ın en hevesli müşterileri olduğunu ve bu akımda onun büyük payı olduğunu belirtiyor. “Nick’in zamanlaması mükemmeldi. Biz de ona teşekkür etmek adına ilk kurulumu ona yaptık.”

Diğer Powerwall distribütörleri gibi Natural Solar da tüketicilere üç opsiyon sunuyor: Solar panelleri, uyumlu dönüştürücü (the compatible hybrid inverter) ve Tesla Powerwall’u barındran tam kurulum; halihazırda solar panelleri olan mekana Powerwall ve dönüştürücü kurulumu; ya da solar panellere ihtiyaç duymadan yalnızca dönüştürücü ve batarya kurulumu.

Williams, enerji depolama sektörü için Avustralya’nın büyük bir pazar olduğunu öngörüyor. “Açıkça söylemek gerekirse yıldan yıla büyüme gerçekten de devasa olacak.”

Etiketler