Google’ın Kablolu Yayın Kutusu Hazırlığı Ortaya Çıktı

Google’ın evrensel bir kablo kutusu üretmek için çalıştığı proje, bu projeden zarar görecek kablolu yayın şirketleri tarafından ortaya çıkarıldı.

Comcast ve Time Warner’ın yer aldığı “Future of TV” yani “Televizyonun Geleceği” koalisyonu Tech Insider’a gönderdiği basın açıklamasında Google’ın gizli kablo kutusunu açıkladı.

“ Kongre çalışanları geçtiğimiz günlerde ‘rekabetçi video çözümü’ olarak adlandırılan bir cihazı test etmeleri için kendilerini Google’ın DC ofisine davet eden resmi olmayan bir e-posta aldı.”

Yapılan açıklama teknoloji açısından pek detay barındırmasa da kablo yuvası bulunan bir tür Google marka Roku veya Apple TV benzeri ürün olduğu tahmin edilebilir. Bloomberg’e göre bu hareket Apple TV’nin 2014 yılındaki planlarını hatırlatıyor. Tech Insider’a konuyla ilgili bir e-posta gönderen Google sözcüsü ise set üstü bir cihazın tanıtılacağını doğruladı.

Kablolu yayın şirketlerinin yöneticileri endişelenmekte çok haklı. Federal Komünikasyon Komisyonu ( FCC) geçtiğimiz günlerde kablolu yayın şirketlerini kendi hizmetlerini üçüncü parti set üstü cihazlar ile uyumlu hale getirmelerini zorunlu kılan bir teklif yayınladı. Bu teklif Time Warner, Comcast ve co. cihazlarına aylık kiralama ücreti ödeyen kullanıcılara milyarlarca dolar kazandıracak nitelikte.

Google’ın bahsi geçen bu FCC uyumlu kutudan önceden haberinin olması iddialarına göre kablolu yayın sektörüne zarar vermek için hükümet ile Silikon Vadisi işbirliğinin bir kanıtı. Yapılan basın açıklamasında Google’ın planları konusunda bilgi vermemesine duyulan öfke de dile getiriliyor.

“ Google’ın, FCC’nin yeni teklifinden önceden haberi olduğunu bile düşünebiliriz. Geçtiğimiz yıl Google’ın FCC ekibiyle yine resmi olmayan bir sohbet yaptığını biliyoruz. Elbette bu sohbet AllVid 2.0 düzenlemesini en başından şekillendirebilmeleri için büyük bir fırsat.”

Garip olan şu ki kendini rekabet dışı gündemin kurbanları olarak göstermeye çalışan bu kablo şirketlerinin kendi operasyon alanlarında tekel oldukları da biliniyor. Yayınlanan basın açıklaması şu şekilde devam ediyor:

“Google ve FCC’nin karıştırdığı bu AllVid entrikası hiç adil değil ve Capitol Hill’de uzun zamandır var olan değerler açısından yıkıcı nitelikte. Serbest pazar rekabetini baltalayan ve Google gibi güçlü şirketler için hükümetin parmağını bu işe bulaştıran bu entrika, bağımsız yayın ve çeşitlilik sunan topluluklar için video ekosistemini devam ettirmeyi daha zor hale getirmektedir. Google’a gösterisinde başarılar dileriz. Umuyoruz ki bu gösteriye gelen kişiler, gerçekte nelerin döndüğünü görebilir ve Google’ın başkalarının işlerine rahatlıkla göz dikerek yeni bir iş modeli oluşturmaya çalıştığını anlayabilir.”

DigitalTalks İlkbahar'16- Banner

Etiketler